Brusel chce šlápnout na krk providerům brzdícím Skype

Evropská komise zahájila sondáž mobilních operátorů napříč Evropskou unií. Vzniklo obvinění, že více či méně blokují Skype, a to ať omezením přenosového pásma, nebo vysloveně aktivním blokováním. Viceprezidentka evropské komise Neelie Kroes (Nizozemsko) upozornila, že vyšetřování může vyústit v nová pravidla provozu poskytovatelů mobilního připojení. Nově by museli mít stejný přístup bez ohledu na to, jaký program uživatel používá.

Blokování či obecně problémy včetně speciálních poplatků uživatelům Skype se vyskytuje v mnoha státech Evropské unie, vyskytuje se jak v původních bohatších státech EU, tak u chudších nováčků. Provideři se brání tím, že jim uživatelé Skype zahlcují sítě.

Faktem je, že mobilní připojení je stále populárnější, protože mobilní telefony jsou čím dál chytřejší a schopnější. Poradí si nejen se Skype, ale také s přenosem televize a video obecně. Například Youtube poskytuje aplikaci, určenou i pro slabší mobilní zařízení. Nejde ale jen o mobilní telefony, ale také o další přenosná zařízení včetně iPadů či netbooků.

Pro jistotu – Skype je komunikační aplikace, která je primárně určená pro telefonování přes internet. Vedle toho poskytuje služby IM (posílání zpráv) a nejnověji také videotelefonáty. Konkurenčními aplikacemi jsou ICQ, nebo Microsoft Live! (MSN). Je zajímavé, že těch se obvykle restrikce providerů netýkají.

Zdroje: Guardian (UK), Neelie Kroes, The Journal (Irsko)

Komentáře

Anonym
St, 2011-05-04 06:02

To co delaji provideri je svinstvo,protoze je to nefer. Kdyz prisnost,tak pro vsechny.

Na druhou stranu EU chce regulovat uplne vsechno. Bojim se,ze kdyz dokazali ovladat spravne zakriveni bananu,ze jednou treba prijdou na radu pindici (pardon). Ale hrbet muze byt ohnuty jakkoli,naopak servilita vuci Bruselu se chvali.

Anonym
St, 2011-05-04 17:54

Je to tak! Eurohujeři by chtěli kontrolovat všechno. Co třeba Windows XP Home Edition N a Windows XP Professional N?

Poslat nový komentář

CAPTCHA
Antispamová kontrola
_lektronika: