CDW napájení jako další možnost pro výrobu energeticky úspornějších procesorů

Výzkumníci z Kalifornské Univerzity obdrželi 1,5 milionu dolarů od National Science Foundation a dalších zdrojů ke studiu více energeticky efektivnějších procesorů na základě poznatků o „hustší napájecí vlně“ Charge-Density Waves (CDWs) oproti klasickému napájení běžným elektrickým proudem. Prototyp počítače s napájením CDW již byl postaven a jsou do něj vkládány velké naděje ohledně menší spotřeby elektrické energie a vyšší rychlosti výpočetních operací.

Technologie CDW (Napájení vlnou o vyšší hustotě) byla vyvinuta z větší části na University of California (UC), konkrétně na elektrofakultě v Riverside Bourns profesorem elektrotechniky a předsedy materiálových věd a inženýrství Alexander Balandinem spolu s profesorem elektrotechniky Rogerem Lakem. Spolupracujícím vědcem je na tomto projektu John Stickney, profesor chemie z Georgijské Univerzity.

A o co že se v případě CDW vlastně jedná? Zjednodušeně o vylepšení toho, co znázorňuje obrázek a již v roce 2000 publikovali výzkumníci z Centre de Recherche sur les Très Basses Températures (CNRS), Univerzity Josepha Fouriera v Grenoblu (ve Francii). Základní princip je zřetelný z jejich publikovaného obrázku:

Obrázek: Základní princip CDW (Zdroj: Low Temperature Laboratory, Helsinky University Of Technology)

Zdroj: eWeek WindowsForDevices

Komentáře

Poslat nový komentář

CAPTCHA
Antispamová kontrola
komunikac_: