Celeron bude reinkarnován – se Sandy Bridge a GPU

Obory článku
hardware, procesory
Zmiňované firmy
Intel

Intel plánuje od září obnovit svou „entry-level“ řadu Celeron – a to konkrétně s architekturou Sandy Bridge na 32nm výrobním procesu. V cenících Intelu je od tohoto data naleznete jako dvoujádro s označení G5xx a jednojádro G4xx pro stolní počítače, a také jako dvoujádro B8xx a jednojádro B7xx pro notebooky.

Intel se tak Celeronem snaží zaplnit výkonovou díru mezi Atomy a Core procesory, která vznikla zrušením řady Celeron s uvedením řad i3/i5/i7. Nicméně, stejně jako dříve, bude v případě Celeronu odstraněna (nebo možná jen deaktivována) L3 vyrovnávací paměť a navíc dojde k deaktivaci některých funkcí, jako je Turbo Boost, HyperThreading a virtualizační technologie.

Zařazení Celeronu do platformy Sandy Bridge byl dokonce popsán již na konci března na internetových stránkách čínského severu Mydrivers.com

Intel by měl podle uniklých informací zahájit výrobu dvoujádrovým Celeronen G540 na 2,5 GHz a G530 na 2,4 GHz, u jednojader Celeronem G440 na 1.6GHz. Ceny by v záříjovém ceníku měly odpovídat 52 dolarům, 42 dolarům a 37 dolarům (pochopitelně v tisícových odběrech). Pro notebooky by měly být od září dostupné dvoujádrové Celerony B840 a B800, a jednojádrový Celeron B710. U těchto modelů by měly být ceny nastaveny 86, 86 a 70 dolarů za tisíc kusů.

Nicméně dva Celerony tento měsíc již byly představeny i oficiálně – bez velkých formalit a reklamy. Jedná se o dva ultra-nízkonapěťové (ULV) Celerony na platformě Sandy Bridge (reklama šla asi stanou, protože se možná Intel bojí o stávající Pineview Atomy, než ve čtvrtém kvartále představí Atomy třetí generace Cedarview).

Tyto dva nové Celerony jsou na webových stránkách Intelu uvedeny s následujícími parametry: jednojádrový Celeron 787, taktovaný na 1,3 GHz s TDP 17 Wattů, 1,5 MB L3 vyrovnávací pamětí, podporou pro až 16 GB DDR3 RAM a VT-x virtualizační technologií (ale ne s HT, VT-d nebo Turbo Boostem), a dvoujádrový Celeron 857, taktovaný na 1,2 GHz s TDP 17 Wattů, 2 MB vyrovnávací paměti L3 a shodným nastavením podpory technologií jako model 787.

Intel na svých stránkách tvrdí, že Celerony 787 a 857 budou dostupné v průběhu třetího čtvrtletí tohoto roku za cenu 134 dolarů, respektive 107 dolarů (v tisícových odběrech).

Zdroj: DigiTimes, LinuxForDevices

Komentáře

Poslat nový komentář

CAPTCHA
Antispamová kontrola
_beceda: