Weby nové maturity čelí útoku hackerů dnes, v době písemek

Dnes se koná písemná část maturitní zkoušky. Včerejší útok některé naštval, některé pobavil, jiné znechutil. Nyní se opět "něco" děje. Web je po nočním klidu opět mimo provoz, tentokrát s chybou 400.

Weby na IP adrese 62.209.228.100 www.novamaturita.cz a www.cermat.cz nebyly v neděli večer dostupné. Výpadek trval několik hodin. Proč?

Server Události.net měl štěstí a zachytil vše ve chvíli, kdy bylo jasné, proč stránky nejedou. Byly totiž napadeny hackery, kteří vyměnili obsah za vlastní protimaturitní písničku. Tu je ukázka, ze které lze pochopit smysl napadení:

„Nová maturita všechny štve,

my jsme asi všichni nedoukové.
Cermat už nám poslal tuny papíru,
doufaj, že s tím udělaj do světa díru.
Unie už do toho narvala prachy,
učit se musíme, máme zarachy.
Hlava bolí, prášky berem,
a na všechno z vysoka …
profesoři už jsou vážně naštvaní,
každý víkend jezdí na divná školení
Chudák třídní dělá papírování,
na maturanty všude čas nahání.“

…a tak dále. Celá skladba je na stránkách Události.net.

Desetitisíce maturantů se mohou v předvečer důležité zkoušky pokoušet o poslední zkoušku nanečisto. A protože stránky nemají odezvu, zkoušejí to znovu a znovu. I jen to může přetížit server a ještě vyostřit situaci. Současný útok může sloužit jako návod dalším maturantům, jak zkoušky znepříjemnit či je odložit.

V případě dalších výpadků najdete nějaké další informace o maturitě také na stránkách MŠMT (Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy).

AKTUALIZACE [29.5.2011] 21:00: Podle sdělení šéfa CERMATu Pavla Zeleného mají stránky fungovat od 20:00. Stále se ale nic neděje.

AKTUALIZACE [29.5.2011] 21:30: Stránky CERMATu již jsou v chodu, ovšem na www.novamaturita.cz je sice obsah, ale ten spočívá v strohé informaci "The service is unavailable". Asi jde o přípravu na maturitu z jazyka anglického. Nicméně web se občas podaří načíst celý.

AKTUALIZACE [30.5.2011] 9:30: Nyní se stav opět změnil. Zhruba dvě hodiny je web www.novamaturita.cz mimo provoz. Tentokrát hlásí prohlížeč chybu 400 (The request hostname is invalid = chybné jméno serveru). Dělá CERMAT úpravy nešetrným způsobem, nebo se opět útočí, tentokrát na DNS?

AKTUALIZACE [30.5.2011] 10:00: Příkaz PING sice vrací time out, ale prohlížeč při značné trpělivosti vydá titulní stranu (pro další části je i trpělivost krátká). Server je evidentně značně přetížen.

AKTUALIZACE [30.5.2011] 13:20: Situace je o trochu lepší, odezvy některých podstránek jsou tak dobré, že zobrazí obsah. Bohužel právě informace k hackerskému úniku jsou vytvořeny tak šikovně, že jsou zacykleny a tudíž se k nim nelze dostat. Přesto se ale objevuje následující:

"Informační webové stránky www.novamaturita.cz nejsou součástí informačního systému, který zajišťuje pořízení, zpracování a vyhodnocení výsledků maturitní zkoušky. Jsou zcela odděleny fyzicky i softwarově. V žádném případě proto nemohlo dojít a nedošlo k ohrožení dat a procesů zpracování výsledků maturitní zkoušky."

Útočníci tedy znepříjemnili situaci hlavně učitelům, kteří se na stránkách chtěli ještě něco dozvědět. Průběh samotných maturitních zkoušek to zřejmě neovlivnilo.

AKTUALIZACE [1.6.2011] 14:15: Nic nového se nestalo. Pouze informace o výpadku zmizela ze všech částí serveru NováMaturita.cz. Přepište dějiny, nic se nestalo.

Situaci i nadále sledujeme.

Odkaz: Udalosti.net

Komentáře

Anonym
Po, 2011-05-30 07:20

Jsem zvedava kolik studentu co rupne se bude vymlouvat na to, ze tenhle web nejel a kolik z nich bude zalovat CERMAT nebo stat.

Anonym
Po, 2011-05-30 12:46

kouzlo DoS a DDoS útoků na nekvalitní servery je bez diskuzí velmi účinné :-)

Patrik Veselík
Po, 2011-05-30 23:27

"Kouzlo" DoS a DDoS útoků je v tom, že málokterý server odolá. Vzpomeňme na útoky před sedmi lety na SCO a Microsoft, naposledy na WikiLeaks WordPress.com, VISA.com, nebo Mastercard.com.

Poslat nový komentář

CAPTCHA
Antispamová kontrola
inf_rmace: