Další průnik hackerů, tentokrát do amerických zbrojovek

Společnost Lockheed Martin a řada dalších se stala obětí útoku hackerů, kteří pronikli až do chráněných sítí. Podobné útoky se množí stále více a více. Své o tom mohou povídat společnosti Google, EMC a naposledy hlavně Sony.

Lockheed Martin je zřejmě největší výrobce a dodavatel vojenské techniky na světě. Má na svém kontě kromě jiného stroje jako F-22 Raptor, ve spolupráci X-35  a spoustu dalších včetně elektroniky. Je nutné podotknout, že i další zbrojovky byly vystaveny útoku.

Útoky proti firmám již nejsou podnikány stylem „urááááá“ (tedy DDoS a další). Nyní se vše odehrává spíš stylem průmyslové špionáže, tedy bez velkého humbuku dovnitř. Je to obtížněji zjistitelné, o to větší škody mohou takové útoky napáchat.

Kdo tyto útoky proti zbrojovkám může páchat? Může se jednat o militantního pacifistu (jednoho či více), nekalý konkurenční boj, ale také skrytý útok nějakého jiného státu. Hlavně v posledním případě může jít o velmi vážný problém.

Sítě, do kterých hackeři pronikli, nebyly (doufejme) to nejlepší, co zbrojovky měly. Existují totiž ochrany, přes které neprojde žádný software již z principu. Jedná se například o hardwarové prostředky, jako jsou tzv. datové diody. Hardwarově umožňují přenos dat jen jedním směrem. Jednu takovou vyrábí například česká firma PositronLabs.

Jednoznačně nejlepší ochranou je prostý offline. Jde samozřejmě o poněkud brutální způsob, ale při nejvyšší míře ochrany to jde. Data se přenášejí na datových nosičích a procházejí kontrolou. Bohužel, tento způsob konektivity má poněkud dlouhé PINGy.

Jak je ochráněna vaše síť? Nedodáváte náhodou přímo či nepřímo nějaké organizaci či státu, které mají nepřátele či odpůrce, ať z řad států, firem či jednotlivců?

Zdroj: The Hacker News

Komentáře

Anonym
Ne, 2011-05-29 20:29

Je to z vícero adres. Čili asi nějaký botnet...

Patrik Veselík
Ne, 2011-05-29 17:23

To je taky síla... Má onen útočník stále stejnou IP, nebo se mění?

Anonym
So, 2011-05-28 17:18

Mně úplně stačí, že mi někdo (nejspíše robot) z polské IP projíždí weby a zkouší, zda tam náhodou není k dispozici phpmyadmin a různé další nástroje, které by mohly být kompromitovány. Ani nechci pomýšlet, co by se dělo, kdyby je tam našel... brute force attack na credentials?

Poslat nový komentář

CAPTCHA
Antispamová kontrola
tepl_ta: