Hackeři Lulz Security útočí na náhodné lidi

Ještě v zimě je nikdo neznal, nyní plní stránky všech možných novin a webů. LulzSec začali zveřejňovat výsledky své činnosti na svých stránkách. Nyní dali k dobru náhodných 62 tisíc e-mailových adres i s hesly. Prý nevědí odkud to všechno je. Jsou mezi nimi i Češi. Jak se proti tomu bránit?

Z domény .CZ je v seznamu kontaktní e-mail společnosti VÍTEJČEK PAVEL AUTOOPRAVNA f.o. z Benešova u Prahy. Heslo zveřejněné hackery již není platné, takže odtud nebezpečí naštěstí nehrozí. Další e-mail od nás již má také změněné heslo. Na internetu se adresa zmiňuje jen ve francouzském diskusním fóru netlog.com.

Podle domény .CZ se snadno detekuje e-mailová adresa z Česka. Ovšem kolik dalších podobně postižených má e-mailovou adresu na jiných doménách, to je otázkou.

Změňte heslo!

Samotní hackeři uvádějí, že nevědí, jestli ony e-mailové adresy jsou stále funkční nebo ne, jestli jsou používány nebo ne, nevědí ani to, jestli hesla jsou stále platná. Obrana proti takovým i jiným praktikám je jednoduchá a skoro jediná – změňte si heslo svých e-mailů hned. Nikdy nevíte, kdy tato či jiná skupina hackerů přihlašovací údaje zveřejní, případně samy použijí.

Jako preventivní opatření proti takovým praktikám je vhodné:

  • mít heslo složitější
  • mít jedno heslo jen pro jeden účel
  • jednou za čas hesla měnit

Tyto rady mohou být nepříjemné i pro odborníka, který přesně chápe důvody, natož u běžných uživatelů. Obzvlášť problematické je to ve chvíli, kdy uživatel má více e-mailových kont či vstupů do webů, natož pokud je nepoužívá denně.

Počátek konce?

Když hackeři útočili na velké firmy či státní organizace některých států, vyvolali u některých lidí své sympatie. Někteří dokonce hackerům poslali finanční podporu. Mnozí hackeři se schovávali za bohulibé úmysly, jako boj za něco, případně boj proti něčemu (politika, ekologie, lidská práva…). Mnozí upozorňovali na nevhodné chování některých úředníků

Nyní ale zašli příliš daleko. Jedna věc je poučit firemní ICT personál o tom jak tvořit firemní bezpečnost, zcela jiná věc je to u malých živnostníků a soukromých osob, které žádný ICT tým nemají (a ani často netuší, co vlastně ICT je). Zveřejnit vstupní údaje s výmluvou „měli jste si to zabezpečit“ je pěkné, ale poněkud se míjí účinkem. Běžný uživatel je rád, že vůbec něco funguje a věří, že to bude fungovat i nadále. Snahu hackerů poučovat tímto stylem lze přirovnat snad ke zlodějům, kteří se vloupou do bytu, odcizené předměty vystaví na ulici a pak se vymlouvají, že kdyby měli lepší zámky nebo mříže v oknech, tak že by se jim to nestalo.

Zdroj: Lulz Security – seznam e-mailů [.TXT]

Komentáře

Poslat nový komentář

CAPTCHA
Antispamová kontrola
televiz_: