Jednání o cenách NAND flash pamětí uvízla na mrtvém bodě

Dohoda mezi dodavateli a odběrateli o vypořádání smluvních cen NAND flash pamětí nebyla do konce června, dle DRAMeXchange, realizována. A co že to znamená?

Smluvní ceny NAND flash pamětí klesly v květnu o přibližně 15 až 20 procent, v červnu již pak byly stabilnější, byť některé dodávky byly po katastrofě v Japonsku zastaveny. Tím se vyvolala velká poptávka po dodávkách komponent a materiálů, jako jsou křemíkové pláty. Nicméně díky mimořádně slabému druhému čtvrtletí se dojížděly staré zásoby a tak obchod s pláty neprobíhal tak, jak se předpokládalo.

Nastal tak paradoxně přebytek NAND flash pamětí na trhu z důvodu velké optimistické prognózy. A odběratelé nejsou v současné době proto ochotni přistoupit na vyšší nákupní ceny skladových zásob NAND čipů, tudíž výrobci nejsou schopni vyjednat vyšší smluvní ceny.

Na straně nabídky navíc výrobci připravují masový přechod výroby na 20 nm výrobní proces (od třetího čtvrtletí 2011), přičemž aby toho nebylo málo, je naplánováno spuštění nového závodu na výrobu 12 palcových plátů (taktéž ve třetím čtvrtletí), čímž by se měla zvýšit výtěžnost výroby. Tudíž předpokládaný převis nabídky NAND flash pamětí bude přetrvávat i ve třetím čtvrtletí tohoto roku a sezónní poptávka bude mít reálný dopad na cenotvorbu nejdříve v srpnu.

Zdroj: DigiTimes

Komentáře

Poslat nový komentář

CAPTCHA
Antispamová kontrola
_elevize: