Ajťáci pozor, odbory vyzývají k protestním e-mailům

Česká republika „žije“ posledních několik dnů protesty odborových svazů. Nyní se to začalo týkat výpočetní techniky poněkud více. Předsedkyně Odborového svazu zdravotnictví a sociální péče Dagmar Žitníková totiž vyzvala k něčemu, co možná lze kvalifikovat jako spamování.

Jen před několika okamžiky na tiskové konferenci řekla předsedkyně Odborového svazu zdravotnictví a sociální péče Dagmar Žitníková: „Budeme vyzývat naše členy ale i širokou veřejnost, aby zaslali svůj nesouhlas formou protestního mejlu panu premiérovi i členům vlády a aby v tomto majlu vyjádřili svůj souhlas s plánovanou stávkou a svůj zásadní nesouhlas s připravovanými reformami“ (od 18. minuty záznamu).

Vznikne e-mailová tsunami?

Kdyby poslal e-mail každý desátý Čech (tedy obyvatel České republiky podle nového pravopisu, není tím míněn Petra Čecha a jeho příbuzné), je to milion e-mailů jen do jediné poštovní schránky (a kolik je členů vlády, případně snaživci mohou „oslovit“ také členy senátu i sněmovny). To může být pěkný nápor na poštovní server, navíc si může kdekdo vypomoci nějakou potvůrkou typu červ, aby si tamní správci ICT opravdu užili (a jejich servery také).

Navíc pokud by takové množství chtěli členové vlády skutečně poctivě zpracovat, museli by přijmout větší tým lidí, absolventů kursů rychločtení a asertivity, aby zvládli takové množství zpracovat, natož odpovědět (byť vzorovým „Děkujeme za váš podnět…“).

Tak je to spam, nebo ne?

To je otázka, která se vine článkem už od titulku. Jinak ji bude chápat právník, jinak správce emailového serveru, jinak občan nespokojený s protestem a jinak občan, který chce využít všech prostředků k protestu.

Z právního hlediska se o spam jednat s největší pravděpodobností nebude. Nejedná se totiž o nevyžádanou obchodní nabídku. Protestní email je protestem. Pro správce ICT je to zcela jedno, protože pro něj se jedná o nárazově zvýšený počet emailů, které je nutné odfiltrovat od těch běžných. Hardware i filtry mohou dostat zabrat.

Dočkáme se i u nás nakonec DDoS útoku, když je jich ve světě plno?

Zdroj: ČT24 (stream)

Komentáře

Poslat nový komentář

CAPTCHA
Antispamová kontrola
informac_: