Konec serveru Altavista.com, Delicious jede dál

Obory článku
internet, byznys, internetová řešení
Zmiňované firmy
Yahoo

Legendární a první skutečně slavný a celosvětový vyhledávací nástroj končí. Tak samozřejmě, jako se dnes hledá na Googlu, se tehdy hledalo na AltaVistě. Informace pronikla spolu s plánem propustit 600 zaměstnanců, což jsou přibližně 4 procenta celého Yahoo.

Pro mladší ročníky je dobré připomenout cože to ta AltaVista byla. Jednalo se o Google své doby, pokud to přirovnání mohu použít (resp. jen vyhledávací nástroj google.com). Internet tehdy neměl nic takového, přestože tu a tam nějaké pokusy byly. Tehdy se pro tento typ použití používalo označení „web crawler“. Až později se začal používat termín „vyhledávač“ (i v češtině, jak je vidět). Společnost Digital Equipment zahájila 15. prosince 1995 provoz serveru http://altavista.digital.com (ukončení je asi dárek k 15. výročí). Součástí AltaVisty se také stal legendární nástroj na překlad internetových stránek Babel Fish (dnes i pod hlavičkou Yahoo). Altavista se v červnu 1999 přesunula na samostatnou doménu www.altavista.com, kterou následník Digitalu, Compaq, koupil za 3 miliony dolarů.

Server měl kromě jiného sloužit jako výkladní skříň technologií této společnosti. DEC v něm prezentoval sílu svých serverů i procesorů Alpha AXP. Pro ilustraci v roce 1998 používal server AltaVista 20 víceprocesorových serverů, které měly RAM paměť s celkovou kapacitou 130 GB, diskový prostor 500 GB; zpracovávaly 13 milionů dotazů denně (alespoň paní Wikipedie to tvrdí...).

AltaVista původně sloužila kromě jiného jako vyhledávací engine pro Yahoo!, který nakonec AltaVistu získal do svého vlastnictví. Ta posloužila a je nyní utracena. Vedle samotné AltaVisty budou také současným majitelem (Yahoo Inc.) zlikvidovány servery MyBlogLog, Yahoo Bookmarks a Yahoo Buzz.

Původně šířenou informaci o tom, že Yahoo také zlikviduje službu Delicious, firma Yahoo dementovala. Naopak místo likvidace se snaží o její prodej. Mluvčí Yahoo se snaží uklidnit uživatele, kteří si přes Twitter a další služby vzrušeně předávají tragickou informaci a pak se horečně snaží zachránit, co se dá. Server se vypínat rozhodně nebude. Co se týče dalších, kromě Altavisty potvrdila mluvčí také Buzz a Yahoo Traffic API včetně služeb, které toto API používají.

Poznámka: Protože se AltaVista a další služby likvidují, některé odkazy tím pozbudou platnosti. Vzdejme čest jejich památce.

Zdroj: SiliconTap

Komentáře

Poslat nový komentář

CAPTCHA
Antispamová kontrola
techni_a: