Nové Itanium s osmi jádry bude v příštím roce

Obory článku
hardware, procesory
Zmiňované firmy
Intel

Minulý týden Intel na konferenci Hot Chips na Stanfordské Universitě měl zajímavou přednášku v které oznámil i některé detaily o nově připravovaných procesorech řady Itanium desáté generace s kódovým označení „Poulson“.

Největší změnou oproti dosavadní generaci je nová architektura, dvakrát více jader (tedy až osm), dvakrát rychlejší zpracování instrukcí a 32 nm výrobní proces. Změní se pochopitelně i další parametry: vzroste interní paměť na 32 MB, naroste počet tranzistorů na 3,1 miliardy (z 2,046 u současné generace) a zmenší se plocha čipu na 544 mm2 (z 699 mm2).

A právě změna výrobního procesu je velmi důležitým faktorem – Intel přeskočí 45 nm proces a rovnou půjde na 32 nm, čímž tak trochu nové Itanium vypadá jako upgrade z Tukwila. Nicméně kromě nárůstu počtu jader a změny výrobní technologie Intel připravil pro nové Itanium i Intel Instruction Replay Technology pro rychlou kontrolu údajů a Hyper-Threading technologii s některými vylepšeními.

Čipová sada 7500 bude stejná jako v případě procesorů s jádrem Tukwila uvedenými vloni (Xeon MP procesory Becton a Westmere-EX), což se jeví jako velmi chytrý tah Intelu.

Zdroj: AnandTech

Komentáře

Poslat nový komentář

CAPTCHA
Antispamová kontrola
tel_vize: