„Patentové konsorcium velkých a silných“ jde Androidu po krku

Obory článku
byznys
Zmiňované firmy
Apple, EMC, Ericsson, Google, Microsoft, Research In Motion, Sony

Skupina firem, zahrnující takové společnosti, jako je Microsoft, Apple nebo RIM, byla obviněna z tajné spolupráce mající za cíl zabránit Googlu koupit Nortel Network a získat tak patenty pro nezbytnou právní ochranu svého dítka Androidu.

Jistá (říkejme ji „ad-hoc“ patentová) skupina nabídla 4,5 miliardy dolarů za odkup 6000 patentů zkrachovalého gigantu Nortel Networks, což se dostalo do hledáčku antimonopolních úřadů z důvodu možné konspirace (tentokráte je ten utlačovaný Google).

Celá věc se má tak, že Nortel 30. června prodal své patenty firmě Rockstar Bidco, LP, což není nic jiného než sdružení firem Apple, Microsoft, Research In Motion (RIMM), Sony, EMC a Ericsson.

To byla velká rána pro Google, který již v dubnu nabízel Nortelu 900 milionů dolarů za patenty, které potřeboval k patentové jistotě uchránění některých částí svého mobilního operačního systému Android s ohledem na množící se žaloby ze strany Applu. A to se hodilo Microsoftu, který se snaží společně s Applem konkurovat open source platformám – a tak se z nepřátel (tedy aspoň na oko) stali patentový spojenci.

Americký antimonopolní institut (AAI) nicméně zaslal dopis na ministerstvo spravedlnosti s žádostí, aby antimonopolní úředníci mohli začít vyšetřování prodeje ještě do 11. července – tedy do doby, kdy ještě soudy v Kanadě a USA mohou dohodu o prodeji napadnou (a případně zrušit).

AAI ve svém dopise poznamenal, že 4,5 miliardy dolarů je pětkrát víc, než nabízel Google a žádný z členů konsorcia se do nabídkové aukce nepřihlásil nejprve sám. AAI zejména poukázal na Apple, Microsoft a RIM, kteří všichni mají svůj byznys v software pro chytré telefony a každý již vlastní rozsáhlé portfolio patentů k bezdrátových technologiím.

Zdroj: eWeek

Komentáře

Poslat nový komentář

CAPTCHA
Antispamová kontrola
komunika_e: