Sedm zraněných po explozi v továrně Intelu

Obory článku
hardware, procesory
Zmiňované firmy
Intel

K výbuchu neurčitého původu došlo krátce po 2 hodině místního času ve skladu chemikálií v jednom ze dvou velkých areálů společnosti Intel ve městě Chandler, jihozápadně od hlavního města Phoenix (stát Arizona, USA). Požár poškodil jednu halu.

Je vhodné připomenout, Samotné čipy se vyrábějí jen v nepatrné části, takže celá továrna na výrobu čipů je především velká chemička. Je totiž zapotřebí mít opravdu superčisté chemikálie, které nelze převážet, a tudíž se musí vyrábět na místě.

Továrna Fab 22+32 (Zdroj: Google)

Ale zpět do Chandleru. Zmiňovaný areál obsahuje dvě továrny – Fab 12 a Fab 32. Koncem listopadu 2007 byla slavnostně otevřena Fab 32, vyrábějící procesory 45nm technologií na 300mm plátech viz Intel [PDF]. O dva roky dříve byla stará Fab 12 inovována na 65nm výrobní proces také s 300mm wafery.

Ještě před několika lety byly v popisu Intelu továrny tři: Fab 12, Fab 22 a Fab 32. Prozatím nejmenovaná Fab 22 byla založena roku 2010 a vyráběla 130nm technologií na 200mm wafery. Ovšem díky modernizaci roku 2009 byly přeměněny továrny Fab 22 a Fab 32 v jednu gigantickou továrnu s označením Fab 32. Ta se poté stala první továrnou Intelu, kde byla implementována 45nm technologie.

Podle pozdějších informací na internetu se objevily informace o tom, že výbuch byl v továrně Fab 22. Ta ale už pár let existuje. Je součástí Fab 32, může se jednat tedy o její součást.

Je otázka nakolik výbuch zasáhl plány. Intel totiž před půl rokem oznámil, že hodlá právě sem a do Oregonu investovat 6 až 8 miliard dolarů na modernizaci čtyř továren. Právě v Chandleru mělo vše být hotovo roku 2012, od kdy měly Fab 12 i Fab 32 produkovat 22nm procesory.

I kdyby byl velký problém s dotčenou továrnou, nemusí být až tak zle. Je to totiž jedna z pěti továren, která má vyrábět procesory 22nm technologií.

Zdroje: AZ Central, EE Times Asia, Reuters

Komentáře

Poslat nový komentář

CAPTCHA
Antispamová kontrola
komu_ikace: