AMD Fusion APU: Nový ideál kancelářských počítačů?

Obory článku
hardware, počítače, procesory
Zmiňované firmy
AMD, MSI

Nová platforma od AMD, která slučuje procesor a grafický čip do jednoho prvku, právě vstoupila na trh. Má velmi zajímavý výkon a současně nízkou spotřebu. Vyzkoušeli jsme ji a zdá se nám mimo jiné jako vynikající pro kancelářské počítače.

Vyznat se v označeních souvisejících se zmiňovanou platformou není snadné. Přesto to zkusme. Komplex zapadá do označení Fusion, což má být symbióza všech prvků AMD. Dále tu máme výkonnější modely označené jako Zacate a méně výkonné, ale úspornější, Ontario. Procesorová jádra potom nesou označení Bobcat a grafické jádro Radeon HD6000. Svá označení nesou i konkrétní modely APU. Ale více a přehledněji v tabulce:

OznačeníModelCPUCPU L2 CacheGPUGPU frekvenceTDP
ZacateAMD E-3502 x 1.6 GHz1 MBHD 6310500 MHz18 W
ZacateAMD E-2401 x 1.5 GHz512 KBHD 6310500 MHz18 W
OntarioAMD C-502 x 1.0 GHz1 MBHD 6250280 MHz9 W
OntarioAMD C-301 x 1.2 GHz512 KBHD 6250280 MHz9 W

Tolik tedy jen ve stručnosti k nové platformě. Podívejme se na praktické zkušenosti.

Jak přenosná zařízení, tak desktopy

Fusion APU se určitě bude objevovat v přenosných zařízeních, nicméně má hned na začátku silné zastoupení i v desktopech. A právě zde je opravdu zajímavá. Celkově jde o modernější a výkonější platformu, která je výrazně lépe vybavená. Samozřejmě srovnáváno s platformou Intel Atom. 

 

Aplikační a grafický výkonbodů
3D Mark 20062245
PC Mark Vantage2590
Windows Index3,7
Windows Index - CPU3,7
Windows Index - RAM5,2
Windows Index - Aero GPU4,4
Windows Index - Herní GPU5,8
Windows Index - Disk6,6

V průběhu našeho krátkého testu jsme vyzkoušeli základní desku MSI E350IA-E45 s nejvýkonnějším APU označeným E-350 Zacate, tu doplnily 4 GB RAM a levný SSD disk Patriot PS-100. Za operační systém posloužily Windows 7 Ultimate 32bit.

Tento počítač nás velmi mile překvapil svým výkonem. Práce s ním byla naprosto bez potíží, nebyla zde žádná výkonová penalizace při multitaskingu. Nedovedeme si představit, že by nezvládl jakékoli běžné kancelářské práce, aniž by současně ničil uživatele pomalými odezvami.

Se základní deskou MSI E350IA-E45 málo USB portů mít rozhodně nebudete (12x)

 

20 W v IDLE a pod 30 W při pohodlné práci

Při výborném výkonu tu zůstává nízká spotřeba. Je třeba jí ale také přizpůsobit zdroj, který by měl mít vysokou účinnost při nízkém odběru anebo by mělo jít o externí AC/DC adaptér doplněný o příslušný DC/DC konvertor ve skříni (např. viz přehled těchto skříní na webu DIGIlidi). Každopádně spotřeba v IDLE se pohybovala okolo 20 W a při běžné práci potom v rozmezí 20-30 W. Tyto výsledky doplňuje i velmi nízké zahřívání, takže s chlazením v miniaturních skříních nebudou při aspoň trochu rozumném návrhu potíže. Pro srovnání napříč platformami doporučuji test na serveru Anandtech, kde najdete i srovnání výkonu. 

Schéma procesoru AMD E-350. Není tam té "grafiky" příliš? Možná, ale berme v potaz, že výpočetní výkon GPU dnes hraje stále větší roli

 

Nepředpokládám, že si budete stavět do firmy počítače na této platformě sami. I když možné to samozřejmě je a na trhu je velký výběr desek i vhodných skříní se zdrojem. Velcí i lokální výrobci ale jistě přijdou se svými sestavami. Naše krátké seznámení s APU Fusion potom může být vodítkem právě pro výběr těchto produktů. V současné době mne nenapadá důvod, proč pro běžné použití nevyužít právě tuto platformu. „Plnotučné“ desktopy s Celerony, Pentium, nebo Core procesory zde nemají opodstatnění a Atom zase ztrácí výkonem a výbavou. Pro CAx scénáře a podobné to samozřejmě není. Ale pro sekretářky a administrativu? AMD APU určitě ano.
 

Váš hlas: Žádné Průměr: 7.8 (4 hlasy)