Nokia: Posílá SMS spam či ne?

SMS SPAM je horší toho e-mailového, protože jej nelze snadno blokovat a zasahuje do života mnohem otravnější formou. V mém případě se expertem na „otravování života“ stala Nokia. Dopátrat se toho, o co jde a jak se bránit, bylo těžké. Zde tedy předkládám své poznatky.

Kdysi jsem měl mobilní telefon Nokia. A zkušebně jsem na něj nejspíše instaloval nějaké doplňky od výrobce. Nejsem si vědom, že bych svoje telefonní číslo u této společnosti registroval, ale vyloučit to nemohu. Čas od času přišlo formou SMS nějaké obchodní sdělení od této společnosti. Občas to bylo v nevhodnou dobu… vlastně ne, vždy to bylo v nevhodnou dobu, protože SMSky očekávám od lidí, ne od strojů. 

Jak šel čas, zprávy mi začaly vadit opravdu dost, obzvláště, když mobil od Nokie dávno nemám. Nicméně přesto, že se k SMS obchodním sdělením v našem právním řádu přistupuje stejně, jako k těm e-mailovým, nikde u nich nebyla uvedena možnost odhlásit jejich odběr. A to je zásadní prohřešek, který lze v této „kauze“ kritizovat asi nejvíce.

UOOU se k tomu staví následovně: Uvedenou zprávu, pokud nebyly naplněny podmínky pro zasílání obchodních sdělení stanovené v § 7 zákona č. 480/2004 Sb., o některých službách informační společnosti a o změně některých zákonů, ve znění pozdějších předpisů, bylo by možné, vzhledem k obsahu sdělení, považovat za nevyžádané obchodní sdělení (spam). Jen pro úplnost dodáváme, že např. při registraci uživatele na stránkách www.nokia.cz má uživatel možnost zadat formu kontaktu i pomocí textových zpráv. V takovém případě by se o nevyžádané sdělení nejednalo. Mohlo by se však jednat o nesplnění podmínky uvedené v § 7 odst. 4 písm. c) uvedeného zákona (zaslání obchodního sdělení bez možnosti poskytnutí odmítnutí přijímání obchodních sdělení). Pokud by šlo odvolat souhlas s možností kontaktování pomocí uživatelského rozhraní v rámci přihlášení na www.nokia.cz, byla by možnost odmítnutí poskytnuta.

Dobrá tedy, konečně jsem se dostal na správnou cestu. Na webu Nokie jsem si vyžádal přihlašovací údaje a přihlásil se. A zde opravdu byla zatržena možnost zasílání informací pomocí SMS. Zdálo by se, že bude stačit ji odškrtnout a je vyhráno. Ale kdepak!

Pro odeslání formuláře je třeba znovu vyplnit „přihlašovací“ formulář se spoustou údajů, do kterých Nokii nic není. Navíc chtějí sériové číslo mobilu, bez kterého formulář neodešlete. Ale kde je vzít, když už Nokii nemáte? Nicméně naštěstí zde bylo jako jedna z mála předvyplněných údajů číslo předchozího mobilu…

Takže, konečně se podařilo. Uvidíme, zda si Nokia dovolí „prudit“ ještě s nějakými dalšími zprávami. Byť krkolomně, lze SMS obchodní sdělení Nokie na jejich webu odhlásit. Tím pádem je nelze považovat za SPAM. Tedy i díky tomu, že nevím jistě, jak jsem se před lety u Nokie registroval. Osobně se však domnívám, že stejně jako u e-mailových obchodních sdělení, tak i u těch SMS by měl být stručný, jasný a funkční odkaz pro okamžité odhlášení těchto zpráv, bez obtěžování s vyplňováním spousty údajů…
 

Váš hlas: Žádné Průměr: 2.7 (3 hlasy)

Komentáře

Anonym
So, 2011-02-05 21:25

OT: Jak lze odhlásit odebírání informací ze služby My Nokia?

OD: Zasílání zpráv služby My Nokia můžete kdykoli zrušit. Stačí navštívit stránky www.nokia.cz/mynokia a přihlásit se do sekce Můj profil. Odebírání informací lze také odhlásit zasláním SMS s textem "MYNOKIA STOP" na číslo +420720002434.

Bylo to od Nokie podlé :(

Anonym
Po, 2011-01-17 17:57

Zablkovat číslo odesilatele SMS v mobilu nešlo?

Lukáš Honek
Po, 2011-01-17 17:58

Zkoušel jsem, ale marně...