Microsoft dospěl ze slečny v paní a mění značení produktů

Společnost Microsoft není třeba představovat. Celá desetiletí jsme ji znali také pod zkratkou MS. Té se nyní vzdává s tím, že se vdává. Podle sdělení tiskových mluvčích se nyní zkratka MS „silně nedoporučuje“ s tím, že novou zkratkou je MRS (MicRoSoft).

Specialisté na anglický jazyk podobu Mrs schválili. V americké angličtině se totiž pro označení vdané paní používá Mrs. (s tečkou), zatímco Mrs je bez tečky. Bylo tedy možné si nechat tato tři písmena zaregistrovat.

Pán byl zamítnut

Podle kuloárních informací přemýšleli v Microsoftu spíš o změně pohlaví, takže místo slečinkovského značení Ms. Excel a Ms. Word bychom dostali Pana Skvělouše a Pana Slovo (Mr. Word). Těsně předtím, než vypukla celosvětová kampaň, se ozvala filmová společnost Paramount Pictures Corp. se stížností. Označení Mr. Word by prý kolidovalo s jejich léta používaným označení Mr. Data (česky „pan Dat“, oslovujeme voláme „pane Date“) z jakéhosi neznámého seriálu o lodi a její posádce. Dokonce byla snaha této filmařské společnosti Microsoft asimilovat, ale bez úspěchu.

Čelní pracovníci společnosti Procter & Gamble sice razantně odmítli jakoukoli souvislost, ale jejich specialisté na bezpečnost dat se prořekli, že jde o dlouholetou kampaň na produkty Mr. Začalo to roku 1958 značkou Mr. Clean, která se na trh střední a východní Evropy dostala jako Mr.Proper.

Kolize s doménou

Změna dvou na třípísmennou zkratku je údajně podmíněna interním výzkumem, který prokázal, že dvoupísmenné zkratky typu MS, HP a další jsou pasé. Třípísmenné zkratky nekolidují s doménovými jmény a dodávají punc tradice (viz IBM, NEC atd.). Čtyři písmena jdou podle stejných expertů již příliš (Bull, Dell a dallší), také jsou spíš používány v souvislosti s produkty či standardy (jako DIMM, IEEE, PCIe nebo WiFi).

Za změnou MS na MRS ale má být něco docela jiného. Má se totiž jednat o prohraný spor, když Microsoft žaloval kdekoho za doménu .ms patřící neznámému karibskému ostrůvku Montserrat (Malé Antily), patřící k zámořským teritoriím Velké Británie. Soudní spory se táhly téměř dvacet let. Mohly být dávno vyřešené, nebýt tragického výbuchu sopky Soufriére, která zlikvidovala 26. dubna 1995 letiště i hlavní město Plymouth, načež polovina obyvatel byla nucena ostrov opustit. Pod metr silnou vrstvou bahna byly na dlouhou dobu pohřbeny také veškeré soudní spory. Vše se přesunulo do města Brades, které se stalo prozatímním hlavním městem. Roku 2005 bylo otevřeno nové letiště, které urychluje výstavbu zcela nového hlavního města. Obtížnou soudní situaci na ostrůvku ilustruje i skutečnost, že se tamním obyvatelům dostalo „cti“ mít britské občanství až od roku 2002, přestože jde o zemi britské koruny. Po prohraných sporech, kdy Microsoft nezískal doménu první úrovně, se snažil vše zamaskovat. Podle některých zdrojů se však našly nějaké emaily dokazující tento fakt ve WikiLeaks.

Kdysi se Microsoft snažil také mít jakýs takýs monopol na příponu .mrs, aby měl vše – firmu, doménu i příponu stejnou (tedy příponu .MS). Tu ale používá či používala řada firem, jako Moleskinsoft (Clone Remover), MAIET Entertainment (Gunz), nebo Corel Corporation (WordPerfect). Právě posledně jmenovaná vzala nátlak Microsoftu velmi osobně. Obě společnosti si totiž konkurují právě na poli kancelářských balíků. Corel si postavil hlavu, a tak Microsoft odešel s nepořízenou. Poté padla i druhá platforma, doména. Microsoft se tak pustil alespoň změny zkratky společnosti, než to udělá někdo jiný.

- apríl -

Váš hlas: Žádné Průměr: 9 (3 hlasy)

Komentáře

Anonym
Pá, 2011-04-08 16:31

docela prdel :-) Ten ostrov ste si vymysleli nebo fakt nekde je

Patrik Veselík
Pá, 2011-04-08 16:48

Díky :-)

Samozřejmě přejmenování Microsoftu byl apríl, ale ostatní informace jsou skutečné. Opravdu existuje takový ostrov (viz http://cs.wikipedia.org/wiki/Montserrat_(ostrov)), opravdu existují aplikace, používající příslušné přípony apod.