Pohádka O červené Karkulce

Pohádky se nevyhýbají ani počítačům, natož serverům. Tu je jedna z nich:

Mladá aplikace Karkulka je vyslána s hostitelskými pakety na server babiczka.cz skrz hluboký firewall. Cestou však potká trojského koně Wolf007. Na závěr zasahuje antivirový software značky Hayny.

Za devatero routery a za devatero hustými sítěmi žila, byla jedna aplikace jménem Karkulka, která měla krásné červené GUI. Její GUI bylo tak červené, že i komunistická strana jí tu barvu záviděla, a proto jí nikdo neřekl jinak než Červená Karkulka. Jednoho dne přisedl vývojář ke svému stroji a zálibně si prohlížel její kód. Po nějaké chvíli povídá:

Nastal čas, Karkulko, poslat tě na server babiczka.cz a ukázat tě naší komunitě. Navíc má dnes babiczka výročí přidělení jejího DNS jména, takže se to bude náramně hodit. Dám ti s sebou pár hostitelských packetů, takže jí hezky popřej a packety předej.

I byla aplikace Karkulka vyslána na server. Naneštěstí pro Karkulku se o tomto datatransferu dozvěděla komunistická strana. Ta měla již delší dobu na Karkulku zálusk, protože pokud by ji získala, tak by si mohla zkopírovat kód té barvy GUI a tím by se stala nejčervenější komunistickou stranou na světě. Proto komunisté rozhodli o nasazení tajného trojského koně Wolf007 s povolením asimilovat cizí kód (asimilovat znamená začlenit cizí kód do svého). I usadil se Wolf007 na routeru o kterém věděl, že přes něj Karkulka musí být přeposlána. Po několika milisekundách Karkulka opravdu dorazila. K jeho velkému zklamání však byl kód ke GUI zašifrovaný a proto nemohl útok provést hned. I dal se s ní tedy do řeči:

Ahoj Karkulko, kampak jdeš?
Ále, jdu na server babiczka.cz předat pár packetů k výročí a…
No, koukám, že jich s sebou moc nemáš. Koukni se, všude kolem sebe tu máš spoustu ICMP packetů, které ten router zahodil. Nějaké nasbírej, babiczka bude mít určitě radost.

Karkulka se chvilku zamyslela a nakonec usoudila, že wolfův výrok byl pravdivý a začala ICMP packety sbírat do bufferu. Mezi tím se Wolf vydal na server babiczka sám. Server babiczka byl starý unixový server, na kterém běžela aplikace dveře. Wolf si toho všiml a odeslal tam požadavek KLEP, KLEP. V zápětí dostal odpověď:

Naslouchá server babiczka. To jsi ty, Karkulko?

Wolf odpověděl kouzelným slovíčkem TRUE a byl vpuštěn dovnitř. Než se babiczka vzpamatovala, byla asimilována.

Za chvilku dorazila i Karkulka s plným bufferem ICMP packetů <div> z toho nedostala overflow. U DVEŘÍ se odehrála stejná scéna jako s Wolfem. Po tom, co se Karkulka dostala dovnitř, uviděla babiczku jak leží v operační paměti. Cosi jí přišlo podivné, a proto se začala vyptávat:

Babiczko, proč máš tak velké sockety?
To, abych mohla lépe provádět listening.
A babiczko, proč máš tak velké pointery?
To, abych si tě mohla lépe přečíst.
A babiczko, proč máš tak velký entry_point?
To, abych tě mohla lépe asimilovat!

A než se Karkulka nadála, byla hluboko v útrobách Wolfa společně s babiczkou.

I řekl si Wolf, že mise byla splněna úspěšně, tak že by si mohl na chvilku odpočinout. I natáhl se do měkké keše a zavolal fci sleep(). Zanedlouho procházel kolem serveru antivir značky Hayny. Hned jak uviděl packety odcházející ze serveru, zjistil, že cosi není v pořádku. Žádné standardní datové packety, pouze jalové UDP packety s daty CHRRRRRRRRR odesílané na broadcast. Proto se rozhodl, že to raději prověří. Při proskenování serveru zjistil, že na serveru stále běží aplikace DVEŘE a proto se odhodlal vstoupit, vzhledem k okolnostem, bez autentizace.

Hned po vstupu zjistil, že na keších procesoru si lebedí zlý trojan Wolf007 s povolením asimilovat. Proto se rozhodl rozpárat ho přímo za entry_pointem. Hned jak ho rozpáral, vyskočila jak babiczka tak Karkulka. Babiczka se nahrála zpět do RAMky a opět zaujala vládu nad svým hardwarem. Potom vyházela Karkulce pár HARD_SYSTEM_ERRORu (dokonce i KERNEL panic), které spolu s antivirem zašili zpátky do Wolfa. Potom se všichni schovali a čekali.

Po nějakém čase vypršel wolfovi timeout a probudil se. Cítil se dost nafouklý a bylo mu těžko od entry_pointu (to víte, HARD_SYSTEM_ERRORY něco váží) a tak se odebral do /dev, kde se chtěl napít z urandomu. Jak však byl přetížený, tak zakopl a spadl do /dev/null. Babiczka z vděčnosti Haynému poděkovala a nainstalovala si jeho plnou verzi. Potom Karkulka předala packety a odporoučela se na disk. A jestli nepřišel zkrat, který by spálil veškerý hardware, tak jsou všichni uloženi na serveru dodnes.

Váš hlas: Žádné Průměr: 8.4 (14 votes)