První snímky tajného 30čipového procesoru Intelu

Tag: články

Ano, je to čipů, nikoli jader. Má překonávat vše známé, dokonce řádově. Extrémní má být nejen počet čipů, ale také výsledný výpočetní výkon. Že se nic neutají, dokazuje kromě WikiLeaks také jeden čínský server, který fotografie zveřejnil.

Na první pohled překvapí supervýkonný procesor mnohačipovou strukturou. Větší složitost při skládání je vyvážena malým a tudíž ekonomicky velmi výhodným čipem. Celek tak může mít vysoký teoretický výpočetní výkon bez toho, aby byl čip nebo čipy nákladné. Plochou zřejmě výrazně překoná největší procesorové čipy (Itanium 9300 a další), ale výrobní náklady na jednu sadu čipů mohou být neporovnatelně nižší.

Jaké jsou rekordy v počtu čipů ve světě procesorů x86? Naprostou klasikou a nudou je čip jediný. Dva čipy mělo Pentium D (přesněji řečeno řada 900, protože řada 800 dvě jádra nerozřezávala) a všechny modely Intel Core2 Quad. Dva čipy mají také procesory Intel Atom 330. Konkurenční AMD dvě jádra nejdříve přímo neměla ráda, aby nakonec i ona použila tuto fintu jak nacpat do jediné patice více procesorů. Jde o serverové Opterony 6100 (obecně vše pro Socket G34). Zvláštní variantou vícečipového procesoru byly všechny verze Pentia Pro, Pentia II a první Pentia III (Katmai). Jejich L2 cache byla na samostatném čipu (nebo čipech v případě 1MiB Pentia Pro).

Pokud se podíváme mimo svět x86, je použití více čipů docela běžné. Dělo se tak u procesoru Intel Itanium, některých modelů Hewlett Packard PA-8xxx, ale legendou jsou brutální procesory IBM POWER (jako POWER5 s osmi čipy), nebo procesory z mainframů IBM zEnterprise. A z historie vzpomeňme třeba na iAPX 432.

Jak se pozná vícečipový procesor bez toho, abychom jej rozřezávali? Obvykle tím, že poslední úroveň cache není jednotná, ale rozdělená (i když jsou výjimky, potvrzující pravidlo).

První snímek připravovaného procesoru

Mezery mezi jednotlivými obvody nejsou náhodné. Prázdný prostor umožňuje vyrovnávat rozměrové změny při teplotní dilataci. Také tudy bude proudit chladicí médium. Prozatím se jen spekuluje o tom, jaké médium to bude, jestli plyn, nebo kapalina.

Plocha jednotlivých čipů je poměrně malá. Protože půjde výhledově alespoň o 22nm technologii, vejde se na něj stovky milionů tranzistorů. Každý čip tak může mít vedle jednoho či několika jader také přijatelně velkou cache. Ta bude pro všechna jádra čipu společná.

Mezi další překvapení patří slotová podoba (opět). Procesory ve slotu byly Pentium II a III (první verze). Ovšem slotu podobné jsou i procesory Itanium (a poslední modely PA-RISC), které se na základní desku umisťují naležato.

Nová je orientace na výšku. To usnadňuje umístit větší množství procesorů na jednu základní desku. Kdyby jeden procesor zabíral i s chladičem plochu 10 x 10 cm, lze tak umístit byť na obyčejnou ATX desku dát dva takové procesory (při drobném uskrovnění počtu slotů pro rozšiřující karty).

Jaká jádra Intel použije? To zatím jasné není. Lze uvažovat o klasickém dvoujádrovém Westmere, při novější technologii o čtyřjádrovém Sandy Bridge. Pro webové mnohavláknové servery může být zajímavé integrovat procesory Atom. Protože se stále počítá s procesory Itanium, nedá se vyloučit ani jedno či dvě jádra tohoto typu na jeden čip. S ohledem na fyzickou podobu procesoru je právě tato varianta nejpravděpodobnější.

Intel se k procesoru nevyjádřil. Jako obvykle nekomentuje nic, co doposud nebylo oficiálně uvedeno.

Co je jednoznačně jisté? Že procesor nebude určen ani do desktopů, ani do jednoprocesorových serverů, o mobilních aplikacích nemluvě. Cílem budou největší mikropočítačové servery, minipočítače či mainframy. Může být, že na jeho základě bude vytvořen superpočítač, jejichž typickými odběrateli je americká armáda. A simulace a elektronické řízení boje je současný trend, obzvlášť v leteckém boji, může se s jeho pomocí vytvořit jakási zasíťovaná obloha, kdy centrální počítač bude řídit bezpilotní letouny, možná i jinou techniku.

- apríl -

Váš hlas: Žádné Průměr: 10 (4 hlasy)