Čína vs. Google, sága pokračuje

Tentokráte si čínské úřady na Google posvítí „oficiální“ cestou – pokud totiž do července 2011 Google nezíská potřebné licence k provozování svých on-line mapových aplikací, Čína jej bude za nelicencované Google Mapy trestně stíhat.

O co se vlastně nyní jedná: nedávno čínský Státní úřad zeměměřictví a mapování představil předpisy, které vyžadují licencování všech služeb pro veřejnost, které poskytující on-line mapování. Pokud společnosti, které nezískají do 1. července potřebné licence, budou i nadále poskytovat po tomto datu tyto služby, vystavují se nebezpečí trestního stíhání, Zatím však není jasné, jaký bude postup v případě, že daná společnost licenci v potřebném časovém termínu nezíská.

Google je v Číně druhým největším vyhledávač s 21,6 procenty, domácí vyhledávač Baidu drží prvenství se 73 procenty na trhu. Ten navíc již potřebné licence pro on-line mapové služby získal; vůči Googlu konkurenční Microsoft si žádost o získání licence na rozdíl o Googlu již podal. Není bez zajímavosti i další fakt - v Číně blokované webové služby si žádost o licencování podat nemohou, protože vlastně oficiálně neexistují (například YouTube či Blogger). Google se v této situaci vyjádřil opět diplomaticky a prohlásil, že „zkoumá předpisy, aby pochopil jejich dopad na své mapové produkty v Číně“.

Hlavním faktem, proč Čína představila nové mapové předpisy ale není Google samotný, nýbrž snaha komunistického vedení zabránit únikům některých informací a ztížit přístup k přesným údajům mapového charakteru. A co víc, podstatnou podmínkou získání licence je požadavek na umístění serverů všech licencovaných služeb, tj. map samotných, pouze na čínském území. A taktéž není bez zajímavosti, že Státní úřad zeměměřictví a mapování zahájil provoz své vlastní verze on-line mapových služeb minulý měsíc. Služba je stále ještě ve stádiu beta testování, ale již nyní nabízí dvou a tří dimenzionální mapy. Analytici se nechali v této souvislosti slyšet, že tato služba státního úřadu bude pochopitelně vodítkem pro posouzení správnosti (rozumějte zveřejnění pouze těch schválených map) i jiných on-line mapových služeb v Číně.

Zdroj: ComputerWorld.com

Komentáře

Poslat nový komentář

CAPTCHA
Antispamová kontrola
i_formace: