FLOPS, FLOP, FP nebo flop/s: Jak je to správně?

Obory článku
standardy

Zkratka FLOPS se stala ve světě výpočetní techniky symbolem výkonu. Touto jednotkou se měří například výkon superpočítačů v žebříčku Top500. Poslední dobou vidíme XY flopů, flop/s a kdeco dalšího. Jsou to nové jednotky?

FLOPS znamená Floating Point Operations per Second neboli počet operací v pohyblivé řádové čárce za vteřinu. FLOPS je zkratka, tudíž všechna písmena mají být velká. První krok špatným směrem vznikl, když se místo FLOPS začalo psát Flops. Tím se z jasné zkratky stalo jakési slovo. A slovo není zákon, tudíž se nechá upravovat.

Kauza FLOP

Poslední dobou se stalo módou používat FLOP. Můžeme se tak dočíst, že byl uveden nějaký superpočítač s výkonem XY teraFLOPů (či teraflop). Tedy nic proti přebírání informací z anglických zdrojů… pokud je přebírající skutečně znalý onoho jazyka. Písmenko „S“ na konci zkratky FLOPS totiž neznamená množné číslo (viz book / books), nýbrž časový údaj (za sekundu). A slovy klasika „Ovšem jestliže si takto zrušíte pojem času, tak nemůžete přistoupit k ostatním důležitým pojmům.“ Měřený stroj tedy dokáže vypočítat zadanou úlohu, jen nevíme, za jak dlouho. Díky tomu může jít o superpočítač, ale také o človíčka se sčotem (a fůrou času).

Jen tak mimochodem – flop je technika při skoku vysokém…

Největší tragedie je, že nesmyslnou jednotku FLOP začali používat i někteří obří výrobci počítačů, kteří jsou tradičními výrobci superpočítačů (raději nebudu jmenovat). Je řečnická otázka – kde je v nich chyba. Jde o neznalost počítačových odborníků, sazečů, či jazykové kontroly, nebo manažerská otázka posledního slova v kontrole textů?

Nejnovějším „objevem“ je zkratka flop/s. Nepoužil to nikdo jiný, než organizace Top500 neboli seznam 500 nejvýkonnějších superpočítačů světa. V diskusních fórech se rovněž vyskytuje krásný patvar FLOPS/s (...operaci za sekundu - za sekundu).

Mega, giga, tera

Samozřejmě FLOPS je malý, a tak se násobí a používají se prefixy. Také zde se páchá plno chyb. Bohužel je přebírají také naše periodika i odborníci, což je o to smutnější. Přestože je Česká republika tradiční zemí pro jednotky SI, ve výpočetní technice se zhusta porušují. Platí to bohužel i pro násobky. Místo symbolů M (pro milion), G (pro miliardu) či T (pro bilion), se prefixy vypisují slovy (viz XY teraFLOPů).

Tento postup je ale nesprávný a nepřirozený. Jak by to vypadalo, kdyby se takto postupovalo i jinde?

  • kilom (místo km)
  • megaW (místo MW)

Ano, vypadá to podivně (kilom spíš připomíná melanom, než kilometry).

Používání SI (Le Système International d'Unités) je rozšířenější, než si lze pomyslet. Podle Wikipedie jsou současné době jen tři státy na světě, které se SI vymykají – Myanmar (bývalá Barma), Libérie a U.S.A.

Česká země se připojila i mezinárodní soustavě SI ještě v 19. století. Konkrétně 20. května 1875 se vlády 16. zemí spojily do Metrické konvence (Convention du Mètre). Daly tak jasný signál ostatním zemím, což tehdy byly republika Argentinská, Belgie, Dánsko, Francie, Itálie, Německo, Peru, Portugalsko, Rakousko, Rusko, Spojené Státy Severoamerické, Švédsko-Norsko, (unie Švédska s Norskem), Švýcary, Turecko a Venezuela. Po vzniku Československa se jako samostatná republika připojila k Metrické konvenci roku 1922. Současná podoba vychází z roku 1960, kdy vznikla právě jednotka SI.

Všechno dohromady

Jeden nejmenovaný výrobce začal před časem používat TF. Pokud laskavý čtenář hned nekapíruje, tak jde o TFLOPS (mimochodem TFLOPS používá také). Stejná firma ale používá GFLOP (bez sekund), jestliže jde "jen" o giga, ale také Gigaflops nebo GFLOPS. A do třetice všeho dobrého tatáž společnost použila petaflop (dokonce ve stejné prezentaci)! A jde rozhodně o společnost, která se sama označuje za jednu z klíčových společností při honbě za výpočetním výkonem (včetně superpočítačů). Podotýkám - tyto všechny prohřešky byly použity nejen v různých materiálech této společnosti, ale dokonce i v jednom jediném.

Originalita za každou cenu?

Přebírání informací z amerických zdrojů naráží evidentně na fakt, že američané tradičně ignorují pravidla soustavy SI a snaží se být originální. Tato originalita se pak bohužel přenáší i do států, kde bývala a snad ještě je soustava SI pevným a dodržovaným pravidlem. Ano, jde jen o prkotinu zvanou jednotky. Ale právě proto když jde o takovou drobnost, proč se svět nemůže domluvit a lidé tato jednoduchá pravidla dodržovat?

Váš hlas: Žádné Průměr: 9.8 (16 votes)