HAL3000: Test 1U serveru za 20 tisíc

Obory článku
hardware, servery
Zmiňované firmy
100MEGA, Intel

Ceny komponent klesají a výkon roste. Díky tomu je dnes možné koupit nový rackový server za cenu, o níž bychom ještě před několika lety silně pochybovali. Server za 20 tisíc korun je extrém i dnes, ale jak se ukázalo, své uplatnění si najde a označení server si také zaslouží.

Do testu jsme zařadili server postavený na platformě a součástkách Intel, který dodala česká společnost 100MEGA Distribution. Konkrétně jde o následující sestavu: 

  • Skříň – 1U, hloubka 20“, 350W zdroj, kolejnice
  • Platforma Intel Grosse Point SR1630GP a deska S3420GP
  • Procesor Intel Xeon X3450 (4 × 2,66 GHz, HT)
  • 2 × 2 GB DDR3 1333 MHz, ECC, unbuffered, CL9
  • 2 × Seagate Constellation ES.2, 500 GB, SATA 300
  • Cena cca 20 tisíc Kč bez DPH (po drobném smlouvání)

Jde opravdu o jednu z nejlevnějších možných sestav, přitom ale využívá serverové komponenty. Úspory jsou ovšem patrné již na skříni – prostor pouze pro dva 3,5“ pevné disky, připevněné uvnitř bez možnosti snadné hot-swap výměny. Pokud by někdo chtěl experimentovat, asi by našel uvnitř ještě místo pro dva 2,5“ HDD nebo SSD.

Intel Matrix – falešný RAID, taky RAID

Pokud se budeme bavit o discích, nutně přijde řeč na RAID řadič. Ten tu samozřejmě není. Tedy ne v HW podobě. Respektive je tu falešný „hardwarový“ RAID. Software RAIDu je obsažen ve firmwaru desky, takže RAID záležitosti lze vyjmout mimo instalovaný operační systém. Ukázalo se, že to funguje bez potíží.

Při bootu je k dispozici utilita, pomocí které lze RAID bez zádrhelů spravovat. Systém následně vidí vytvořený svazek. Nainstalovat a bootovat z něj šly jak Windows, tak Linux. Kromě Intel Matrix Storage RAID Technology je tu možnost přepnout na Intel Embedded Server RAID Technology. Ale dohledat, v čem je vlastně rozdíl, se nám v rychlosti nepodařilo. Každopádně oboje je levná náhražka kvalitního RAID řadiče. Deska samotná má několik rozšiřujících slotů, nabízí se tedy možnost případně osadit kvalitnější prvek, i třeba pro SAS disky. Nicméně 1U chassis má jen jednu raiser pozici (raiser karta byla v ceně).

RAID režimy bychom u testovaného produktu zprovoznili zřejmě takto: 0, 1, 5, 10. Se dvěma disky ale přirozeně získáme maximálně RAID 0 nebo 1, přičemž zrcadlení je jediná správná možnost, pokud má server plnit jakoukoli serioznější roli.

  

Výkon diskového systému – pole RAID1 vytvořené technologií Intel Matrix

Ostrá zkouška

RAID pole jsme podrobili i ostrému testu. Za chodu systému jsme odpojili jeden z disků. Systém běžel bez potíží dále. Při následném restartu a bootu hlásila obslužná aplikace, že je pole degradováno. Nicméně tato výstraha na obrazovce pouze "problikla", jako by se nic nedělo. Rebuild sám nezapočal. Bylo nutné jej iniciovat v obslužné aplikaci přímo v operačním systému. 

Postup a chování systému při havárii diskového pole v nás pocit naprosté jistoty rozhodně nevzbuzoval. NA obrázku je vidět, že disky nejsou správně rozpoznány. To bylo způsobeno tím, že jsme aplikaci spustili hned po její instalaci, nikoli po vyžadovaném restartu


Deska – silná i slabá stránka

Použitá základní deska S3420GP má velmi slušné možnosti využití i rozšíření. Samozřejmě s ohledem na skříň, do které je umístěna. Součástí dodávky je instalační bootovatelné DVD s drivery. S pomocí DVD lze provést i online aktualizaci firmwarů a BIOSu. Deska podporuje slušnou řádku systémů, od šílenosti typu Windows XP Professional, přes běžné serverové systémy Windows a Linux. Samotné bootovací CD dokáže usnadnit instalaci Windows Serveru 2008, RHEL a SLES.

Při testu jsme zkusili několik systémů. Windows Server 2008 fungoval zcela bez potíží. CentOS 5.5 a Ubuntu Server 10.04 měly potíže se síťovými kartami (Dual Gigabit Controller 82574L a 82578DM). Intel sice poskytuje ovladač, který by měl určité potíže řešit, nicméně s tím jsme nepochodili. Další testovaný systém openSUSU 11.3 fungoval lépe, se síťovými kartami již potíže nebyly. Problémy s Linuxem však mohly být dány obsluhou a omezeným časem na hledání řešení problémů…

 

Detailní pohled na námi testovanou sestavu

Deska je zajímavá ještě jednou věcí – totožný model nelze na webu Intelu dohledat. Řada S3420GP má několik submodelů. Liší se hlavně počtem slotů pro karty a paměti. A v našem serveru osazený model je něco mezi S3420GPV a S3420GPLC. Od S3420GPLC se zřejmě liší pouze jedním chybějícím PCI-e slotem.

Až na záruku…

Podobně levný a neznačkový server je lepší řešení, než provoz serveru na stavěném desktopu. Serverové součástky jsou přece jenom někde jinde, než běžné základní desky, pevné disky, paměti či síťové karty. A jak vidno, ani cena nemusí být překážkou.

A co srovnání se špičkovými servery IBM, DELL nebo třeba HP? Hardwarově? Troufám si říct, že skoro zanedbatelné a poměr výkon/cena bude vždy na straně neznačkových produktů. Určitou dostatečnou úroveň podpory zde zajišťuje přímo Intel, takže i to by se dalo odškrtnout. Ale záruka, servis?

Byť 100MEGA poskytuje na své servery 3letou záruku, neposkytuje příplatkové záruky, jaké jsou běžné u značkových výrobců serverů nebo i lokálních serverových specialistů (oprava do druhého dne, do 4 hodin, na místě, atp.). To je zásadní nedostatek. Čekat přinejhorším až 30 dnů na reklamaci je u serverů smrtelné. Takže takto jedině snad pro nekritické scénáře. Anebo koupit servery rovnou 2, když už jsou tak levné…

Výsledky testu

Níže přikládáme výsledky z benchmarku PassMark PerformanceTest 7 provedené v čisté instalaci systému Windows Server 2008 SP2 64bit. Výsledky lze porovnávat s jinými sestavami na webu výrobce použitého benchmarku. Spotřeba serveru se při běžném provozu pohybovala okolo 100 W a 75 W v IDLE. 


 

Váš hlas: Žádné Průměr: 7.3 (4 hlasy)