Hotfile: přežije strach svých zákazníků?

Obory článku
internet

Mnoho uživatelů internetu se ptá, co se stalo s Hotfile.com. Tato populární platforma pro výměnu dat aktuálně čelí žalobě za podporování šíření nelegálního obsahu. Té sice technologicky vzdoruje, ale strach uživatelů ji dost možná položí.

Hotfile je známá služba na sdílení souborů na internetu. Její počátek se oficiálně datuje na 18. března 2001 (doména existuje od roku 1997). V současné době funguje v 19 jazycích a je známá a přístupná prakticky po celém světě. Až sem je to všechno v pořádku. Primárně se ale využívá na sdílení autorsky chráněného obsahu filmů, seriálů, ebooks, aplikací a hudby. A to je samozřejmě trnem v oku mnoha organizacím zastupující právě vlastníky autorských práv děl jako Liberty media či MPAA. Na celé věci je nejhorší právě obchodní model Hotfile, a ten je postavený na nahrávání a stahování. Uživatelé nahrávají populární obsah a za určitý počet stažení v určitém objemu dat získávají finanční odměnu.

                                    

Tabulka odměn
Rank5 - 50 MB50 - 100 MB100 - 2000 MB
Cooper$2$3$4
Bronze$3$5$7
Silver$5$7$10
Gold$6$9$12
Platinum$7$10$15
Poznámka: Ceny za 1000 stažení

Ukázka finančních odměn za stahování/nahrávání obsahu. Poměrně nenápadná věc, která může vést k velmi zajímavým ziskům...

 

Hotfile vlastní člověk jménem Anton Titov pod společností Lemuria Communications, která je registrována v Panamě. Sám Anton Titov je velkým otazníkem, údajně má bulharské nebo holandské občanství a žije na Floridě. Servery jsou provozovány v Dallasu, Texasu, Floridě a například Tokiu. DNS služby jsou řešeny přes easyDNS.com a mailová řešení pomocí Google mail.

Co se stalo

Na začátku roku 2011, 6. ledna, podává společnost Liberty Media na společnost Hotfile, Antona Titova, PayPal a asi tisícovku uživatelů služby Hotfile žalobu na porušování autorských práv. Po Hotfile, Antonu Titovi a uživatelích Liberty Media požaduje - za každé neoprávněně zpřístupněné dílo - 150 000 dolarů. Po PayPal požaduje zablokování hotovosti na účtech Hotfile, zrušení a zablokování služeb poskytovaných pro Hotfile a předání seznamu uživatelů, kteří uhradili prémiové služby u Hotfile, případně byli vypláceni za upload nelegálního obsahu právě přes PayPal.

Proč tak Liberty Media činí, není nutné popisovat vzhledem k zaběhnutému a do dnešního dne ziskovému obchodnímu modelu, díky kterému Hotfile má poměrně zajímavé výsledky.

Jaká je situace v současné době

V současné době Hotfile poskytuje nadále své služby pod původním obchodním modelem. O spolupráci s PayPal nepřišli a rozšířili platební možnosti o placení kartou. Zpracovávání plateb kartou je realizováno přes anglickou SEGPAY. Právě SEGPAY je dosti známa svými benevolentními pravidly, a proto ho využívají například služby filesonic.com a nebo dříve hodně populární depositfiles.com.

I přes to Hotfile nemá, co potřebuje, a to je dostatečná popularita na warez fórech a díky tomu novodobí piráti nenahrávají na Hotfile skoro žádný obsah. Nefunguje tak náš známý kolotoč „nahraji obsah“ –„obsah se stahuje“ –„ vydělávám peníze za každé stažení“. Uživatelé, kteří z Hotfile stahovali, se bojí, že pokud by v soudním sporu Hotfile prohrál, oni budou další na řadě, a to hlavně z důvodu, že SEGPAY či PayPal bude muset předat jejich údaje.

Strach zvyšují současné soudní spory mezi velmi populárním PS3 hackerem Geohotem a společností Sony, která PS3 vyrábí. V několika sporech Sony uspělo a dosáhlo soudního příkazu na vydání informací o uživatelích služby youtube.com, kteří shlédli videa popisující, jak obejít protipirátskou ochranu PS3.

Většina provozovatelů warez fór a blogů zavedla pravidla, že odkazy na soubory přes Hotfile se nesmí používat. Pár uživatelů to však porušuje a snaží se alespoň do komentářů takové odkazy vložit. Většinou je to v poměru 1 Hotfile odkaz na 100 odkazů přes službu filesonic.com. Za povšimnutí stojí i fakt, že pokud někdo na Hotfile nahraje obsah, ke kterému vlastní autorská práva například Microsoft, tak jsou tyto data poměrně rychle z Hotfile odstraněna právě na žádost Microsoftu.

Další ranou pro Hotfile je, že spousta uživatelů požádala přes PayPal o vrácení peněz, a v mnoha případech úspěšně. Na Hotfile udeřilo několik ran, přesto Hotfile žije dál, ale ne v takové míře jako před pár měsíci a rozhodně ne s takovými zisky a popularitou.

I přes to, že nikdo v tomto sporu zatím nevyhrál, Liberty Media uštědřila Hotfile virtuální facku a vytvořila mezi uživateli strach, který Hotfile zabije.

Jak to dopadne?

Osud populárního Hotfile je nejistý a přímo závislý na popularitě vlastního zhoubného obchodního modelu. U uživatelů už dostal červenou a obávám se, že se do původních kolejí nevrátí a časem zanikne. Možná přežije, možná ho pohltí konkurenční služba.
 

Váš hlas: Žádné Průměr: 6 (6 votes)