IBM chystá POWER7+ jen pro některé počítače

Obory článku
hardware, procesory
Zmiňované firmy
IBM

Společnost IBM jako tvůrce procesorů řady POWER připravuje mírně inovovanou verzi procesoru POWER7. Podle prvotních informací to vypadá, že nebude ale určen pro všechny počítače, kde se nachází současný POWER7.

Začněme procesorem POWER7+. O něm je známo mnoho a málo. Podle tradice IBM bude zřejmě kopií současného modelu POWER7, vyráběnou pouze lepší technologií. Současný POWER7 má osm jader, každé je schopno mít čtyři vlákna. Společně sdílejí 32MiB cache L3. Jádra mohou pracovat rychleji (TurboCore), ovšem za cenu, že polovina z nich bude vypnuta. To je alternativa pro aplikace, které potřebují málo jader, ale rychlých. Procesor IBM POWER7 je vyráběn 45nm technologií, takže zabírá 567 mm2. Výrobce neuvádí spotřebu ani produkci tepla.

(

Plán rozvoje obsahuje pro letošní podzim i podporu POWER7+

 

Jakou technologií se může vyrábět POWER7+? Rozhodně to nebude 45nm, což je opravdu obstarožní záležitost pro procesor, uváděný v druhé půlce 2011. Mohlo by jít o 32 nm? Teoreticky ano. Ale IBM v polovině dubna 2009 představila 28nm technologii, která je i podle nich lepší, než 32 nm. Je tedy možné, že IBM použije pro POWER7+ rovnou 28nm technologii. Tím mohou svou konkurenci nejenže dohnat, ale i předehnat (co se výrobní technologie procesorů POWER týče).

Jaká bude plocha POWER7+? Protože IBM mlčí, Ota mlčí, došlo na nejhorší – na odhady. Vzorem se staly předchozí dvojice procesorů POWER/POWER+, kde se změnila technologie, ale vlastnosti procesorů zůstaly. Výsledkem je plocha řádově 300 mm2, což je oproti současným 567 mm2 krásné. Při převodu na 28nm technologii se dokonce může pokusit o sešup ještě níže, a to pod 300 mm2.

Plán vývoje IBM serverů s vyznačenou zmínkou o POWER7+

 

Proč mít menší plochu? Kromě nižších výrobních nákladů to znamená také vyšší až výrazně vyšší frekvenci, případně nižší až výrazně nižší spotřebu (nebo kombinace obojího). A o to v případě POWER7+ půjde evidentně. Cílem jsou pouze blade servery, kde je tepelný výkon procesorů alfou a omegou. Až následně se lze zaobírat vnitřní frekvencí procesorů. A protože blade servery s procesory POWER jsou základním stavebním kamenem pro superpočítače, může IBM zabodovat i tam. Ostatně s procesory POWER se v první desítce Top500 neobjevil už pěkně dlouho.

Řídicí procesory v první desítce Top500

 

Letitá strategie IBM střídat procesory POWER a POWER+ připomíná upravenou strategii Intelu zvanou „tick-tock“. Podle ní se při hlavní „tick“ mění architektura, při „tock“ se mění výrobní technologie. Zatímco modely POWER znamenají změnu konstrukce (a někdy i technologie), modely POWER+ přecházejí za rok a půl na novou výrobní technologii, ovšem naposledy tomu tak nebylo.

Plán vývoje procesorů IBM POWER s první zmínkou o POWER8

POWER8

Již nyní se IBM připravuje na model zvaný POWER8. Od něj se očekává, že bude mít výrazně odlišnou architekturu, jak je u hlavního modelu zvykem. Bližší informace IBM prozatím nevydala, pouze místo vývoje. Otázkou je také výrobní technologie. Hitem roku 2011 je 32nm technologie. Pro rok 2012 se připravuje 22nm technologie, procesor POWER8 se chystá až na rok 2013. Že by přišel s 32nm technologií, to se trochu příčí logice, protože i následná 22nm technologie bude na vrcholu, případně se z ní již bude ustupovat. Tak jako tak se jedná o pouhou spekulaci. Třeba IBM překvapí 16nm technologií, ale to se uvidí za dva roky.

Svět podle POWER

Rodina procesorů, která nyní zahrnuje POWER7, má velmi košatou a rozvětvenou minulost. Nemá totiž jeden počátek, ale několik. Jeden vychází z počítačů IBM RS/6000, druhý z minipočítačů AS/400, třetí IBM 6150 RT workstation (zjednodušeně řečeno). Postupně se sjednotily, až do POWER4, což byl zároveň i první dvoujádro (podle IBM). V současné době na nich pracují operační systémy IBM AIX, IBM i (dříve i5/OS nebo OS/400), samozřejmě i Linuxové distribuce RHEL a SLES.

Zdroj: The Register, POWER7+ [PDF], POWER8 [PDF]

Váš hlas: Žádné Průměr: 10 (6 votes)