ISP chtějí peníze od provozovatelů webů. Zbláznili se?

Obory článku
telekomunikace, internet, ISP

Telekomunikační operátoři, kteří dnes jsou často i internetovými providery, čeří vodu prohlášeními, že síťová neutralita jim škodí a že by jim velcí poskytovatelé obsahu na internetu měli platit za přenosy na jejich sítích. Pomoci se dovolávají u legislativců Unie, schovávají se za službu zákazníkovi, a přitom si pouze chtějí navýšit zisky.

Jak si Vodafon notuje se Sarkozym a Google s Facebookem

Šéf britského mobilního operátora Vodafone podpořil snahy francouzského prezidenta Nicolase Sarkozyho o regulaci internetu. Postavil se tak proti globálně působícím internetovým firmám jako Google a Facebook, které prosazují zachování co největší svobody na síti. Internetové firmy se mají řídit zákony jednotlivých států stejně, jako to musejí dělat telekomunikační operátoři, prohlásil minulý týden generální ředitel Vodafonu Vittorio Colao na stránkách britského listu Financial Times. Colao podpořil Sarkozyho volání po přísnější kontrole internetu v oblasti ochrany soukromí a ochrany spotřebitele.

Vystoupení šéfa Vodafonu je dokladem rostoucího napětí mezi telekomunikačními operátory a americkými technologickými firmami. Šéfové světa internetu vystupují proti snahám o svázání aktivit na síti vládními pravidly a na nedávném summitu G8 ve Francii označili zástupci firem jako Facebook a Google návrhy pravidel na ochranu duševního vlastnictví nebo soukromí za ohrožování inovace a svobody projevu. Poukazovali přitom na to, jak svobodná výměna informací na webu přispěla k lidovým povstáním za letošního "arabského jara".

Samy internetové firmy v čele s Googlem ovšem u vlád usilují o získání výhod na úkor telekomunikačních operátorů, jejichž linek využívají. Mezi oběma skupinami kvůli tomu vládne silné napětí už v Americe a nyní se přenáší i do Evropy. Operátoři se staví proti požadavkům internetových firem na zavedení takzvané "síťové neutrality", což je v podstatě vládní regulace, která operátorům znemožní nebo ztíží zpoplatňování internetových firem podle objemu a nákladnosti přenosu. Argumentují přitom tím, že přenos žádného obsahu nesmí být "diskriminován". 

Podobné zpoplatnění chystají na webové firmy i evropští operátoři jako Vodafone, Telefónica nebo France Télécom. Doufají přitom, že přesvědčí příslušnou evropskou komisařku Neelie Kroesovou, aby odmítla návrhy na zavádění principu síťové neutrality. Kroesová na příští měsíc chystá konferenci o internetu a telekomunikacích.

Dva kohouti na jednom smetišti

Zkusme na výše uvedené handrkování pohlédnout s odstupem. Je nepochybné, že cokoli bude na internetu, bude podléhat zákonům konkrétních zemí. A ty mají plné právo své právo prosazovat. Proč se do toho ale plete Vodafon a další ISP? 

Jak víme, tak velcí ISP dnes zavádějí filtrování obsahu na internetu a vydávají to za službu svým zákazníkům. Fušují zde ale do řemesla státu, protože pouze ten by měl řešit, co je a není na webu protizákonné. Služba zákazníkům je zcela jistě jen záminka. Ale čeho? Nelegální obsah tvoří značnou část provozu a může tak způsobovat providerům určité potíže a náklady, takže lze pochopit, že se mu nějak chtějí bránit.

Jenže YouTube, Facebook a další webové služby, které dnes také způsobují velké datové přenosy, jsou zcela legitimním provozem. Ten ISP blokovat nemohou. Takže na koho by nyní hodili svoje zveličené problémy? Třeba na Google (majitel YouTube) a Facebook. „Když vydělávají tolik peněz, tak z toho přece něco musíme mít.“ „Proč je rovnou neosočit z toho, že vydělávají na náš úkor?“ A proč nevyužít prohlášení francouzského technologického neumětela a nepřekroutit je vzhůru nohama?

Sarkozy řeší osobní údaje na internetu. Jistě, Facebook s nimi nezachází nejlépe a uživatele je třeba edukovat, nebo přijímat legislativní opatření na jejich ochranu. Ale co to má společného s tím, že provideři jsou biti velkým provozem způsobeným těmito službami? Jaké zákony oni musí dodržovat a Facebook ne?

Mají snad provideři na mysli to, že občas se objeví v hlavách poslanců bláznivý nápad na blokování určitého webového obsahu a svou odpovědnost chtějí přenést na ISP? Právě to se stalo i u nás, a weby podporující nevhodný (rozuměj nezdaněný u nás) hazard měly být filtrovány a dohledávány samotnými ISP pod pohrůžkou pokuty. I to je samozřejmě špatně, ale obávám se, že opět něco úplně jiného, než že by weby vydělávaly na úkor ISP. 

Peníze od provozovatelů do kasy ISP?

Chtít po provozovatelích webů peníze za provoz procházející sítěmi ISP, je zcela neopodstatněná hloupost. Tedy minimálně do té doby, dokud za internetové připojení bude platit koncový zákazník. Navíc, za tato data platí i sám poskytovatel na jejich vstupu do sítě. Do budoucna by sice mohlo dojít ke změně, ale ta by musela být jiná, než kterou mají provideři nyní na mysli (aktuálně chtějí platby z obou stran, od poskytovatelů služeb, i od uživatelů).

Analogii pro budoucí řešení můžeme hledat například u televizního vysílání – zde platí za distribuci signálu provozovatel TV, nikoli zákazník. Zda ale podobný princip může fungovat i na internetu, je otázkou, protože poskytovatelů je zde mnohonásobně více, než v případě televizních kanálů…
 

Zdroj: ČTK (uvodní kapitola)

Váš hlas: Žádné Průměr: 7.4 (5 votes)