Kdy skončí slučování výrobců pevných disků?

Obory článku
hardware, byznys, storage
Zmiňované firmy
Apple, EMC, Fujitsu, Hitachi, HP, Seagate, Western Digital

Včerejší informace o sloučení diskové divize Samsungu a Seagatu překvapila stejně, jako o něco dřívější informace o tom, že Western Digital získal společnost Hitachi GST. Jaký byl a jaký je podíl na trhu výrobců pevných disků? Kteří již neexistují?

Seagate zahrnuje vedle pohlcené diskové divize Samsungu celou řadu společností, bývalých producentů disků. Vždy se jednalo o alternativní výrobce, jejichž produkty patřily obvykle do kategorie s výhodným poměrem cena/výkon. Hvězdičkou jsou označeny ty firmy, které prodaly pouze svou diskovou divizi.

 

Kteří výrobci disků jsou v dnešním Seagatu?

 

Některé disky se ale přesto zapsaly do historie, neřku-li do Guinessovy knihy rekordů. Patří sem Conner CP5500 „Chinook“, který neměl a dodnes nemá obdoby. Disky mají jedno raménko, ovšem Chinook měl dvě. Díky tomu stoupl výkon IOPS na dvojnásobek (teoreticky), což mohl být průlom ve výkonu serverů. Disk byl co se týče vnějších rozměrů 5,25“, ale samotné plotny byly z 3,5“ disků. Tento nepoměr a vysoká poruchovost znamenal jak konec dvouraménkových dobrodružství, ale také počátek konce Conneru. Kritický byl také dvojnásobný počet hlav, zrovna v době, kdy jejich cena raketově stoupala vzhůru. Dnes jsou dvouraménkové disky nemyslitelné, protože pro zvýšení transakčního výkonu se používají SSD disky.

Samostatné bankroty

Ne vždy skončí výrobce disků tak, že jej pohltí nějaký konkurent. Krachy se nevyhnuly ani legendám ve svém oboru. A že jich byla celá řada.

Roku 1991 skončila firma PrairieTek. Ta moc známá nebyla, protože se zaměřila na disky nejmenších rozměrů. Vyráběli jako první 2,5“ disky pro notebooky (již od roku 1988). V té době se i v notebooků s hmotností kolem 3 kg používaly i desktopové 3,5“ disky, což brzdilo rozvoj 2,5“ modelů. Byli sice první, ale začali příliš brzo, což se jim nevyplatilo. Dnes se 2,5“ disky používají jak v noteboocích, tak v nejmenších desktopech nebo v řadě serverů.

Společnost Intégral Peripherals zbankrotovala roku 1998. Také patří mezi zapomenuté firmy, které se do historie zapsaly. Intégral je autorem prvního 1,8“ disku na světě. Zajímavou postavou je zakladatel firmy Steven B. Volk, kterého miniaturní úložiště fascinují celý život. Vedle Intégralu založil ještě firmy TallGrass Technologies (koupena firmou Exabyte roku 1996), DataPlay a Vmedia Research. Obě se pokoušely vytvořit miniaturní optické disky pro mobilní zařízení jako přehrávače MP3/MP4, nebo mobilní telefony.

Mezi bankrotáře patří Atasi, Cogito Systems, Cornice LLC, Data Storage Inc., Halo Data, JT Storage, Kalok, Micropolis, Microscience, MiniScience, nebo Tulin Corp.

Prostě toho nechali

Nejen koupení konkurencí nebo bankrot může být důvodem ukončení výroby disků. Výrobce může tento sektor prostě opustit a věnovat se jiným aktivitám. Koho se to týkalo? Tu je pár příkladů.

Začneme od Adama, od písmene A, od Apple Computer. Tuto společnost svět znal díky 8bitovým počítačům Apple II (například), osobním počítačům Apple Macintosh, operačnímu systému Mac OS, aby se dnes stala slavnou pomocí světa mobilních zařízení iPod, iPad, iPhone apod. Tato společnost také vyráběla pevné disky (právě pro počítač Lisa, předchůdce Macintoshe), ovšem roku 1986 tento svět opustila.

Hewlett Packard také produkoval vlastní pevné disky. Dokonce vytvořili rekord, když v červnu 1992 vytvořili nejmenší disk na světě. Šlo o 1,3“ disk Kittyhawk, určený pro vestavění do karet PCMCIA tloušťky III, ale také do handheldů, novému fenomenu. Mnohé z handheldů (palmtopů) byly kompatibilní s IBM PC, vzpomeňme Atari Portfolio, HP 200LX a další.

 

Legendární HP 200LX, odpovídající IBM PC XT s CGA, MS DOS 5.0 (640×200)

 

Roku 1994 se překvapivě výroba těchto disků ukončila, protože zájem o palmtopy byl menší, než se očekávalo. Po nezdaru s Kittyhawkem uzavřel roku 1996 HP svou divizi Disk Memory. Ovšem pod hlavičkou HP se vyskytovaly i disky jiných výrobců, kteří je produkovali pro HP počítače (viz Quantum).

Jen stručně – dalšími firmami, které vyráběly disky a opustily tento sektor, jsou ALPS Electric, Computer Memories, Data General (dnes EMC), Epson, Iomega, JVC, Kyocera, Mitsubishi, NEC, Sony, Storage Technology (StorageTek / Sun Microsystems / Oracle), Texas Instruments, nebo Wang Laboratories.

Rekordy Seagatu

Alan Shugart je klíčovou osobou, která hnala po desetiletí svět úložišť kupředu. Ještě roku 1979 vytvořila společnost Shugart Associates první 8“ disk na světě (do té doby byl nejmenším 14“ disk). Důvod je jasný – pro minipočítače tento rozměr dosud postačoval. Ale miniaturizace procesorů v minipočítačích znamenal jejich znatelné zmenšení, což si vyžádalo také zmenšení paměťového úložiště.

Jen pouhý rok poté, tedy roku 1980, představil Alan Shugart již pod hlavičkou Seagate ještě menší disk velikosti 5,25“. Ten mířil do vznikající kategorie kancelářských počítačů a pracovních stanic. Tehdy měly 5,25“ disky ještě plnou výšku, což je 82 mm (výška dnešních stolních optických mechanik je poloviční, tedy 41 mm).

Podíly na trhu

Kde jsou časy, kdy si trh s pevnými disky dělily společnosti, jako IBM. Osobní počítače přidělily firmě Seagate dominantní roli, jak je vidět na statistikách IDC.

 

Podíl výrobců HDD v počtech kusů (1999 – 2009). Zdroj: IDC

 

Seagate měl dokonce nadpoloviční podíl na trhu, jak je vidět na grafu. Maxima dosáhl roku 2002, od kdy na jeho úkor získali výrobci Samsung, Fujitsu a Western Digital. Zrychlující se pokles Seagatu byl zastaven až roku 2006 nákupem Maxtoru. O rok později začal podíl Seagatu i nadále klesat, kdy zákazníci přecházeli k Western Digitalu. Podíl ostatních výrobců zůstal zhruba stejný.

Zlom přišel v červenci 2009, kdy Toshiba získala diskovou divizi firmy Fujitsu. Začala se rýsovat čtveřice HGST – Seagate –Toshiba – WDC. Letos v zimě koupil Western Digital firmu Hitachi GST, což bylo přímým útokem na Seagate. A ten situaci vyřešil nákupem diskové divize Samsungu.

Kdo ještě zbývá?

Vedle Seagatu ještě existují další výrobci pevných disků, jako TrekStor, Toshiba, Western Digital. Prvně jmenovanou veřejnost nezná a snad by ani nepoznal. Tento německý výrobce v červenci 2009 oznámil insolvenci, ale následně se našel investor. TrekStor míří do mobilních zařízení, pro počítače s ním nepočítejme.

 

Jaký je podíl na trhu po sloučení? Situace houtne

 

Nyní tedy existuje „svatá trojice“ Seagate, Toshiba a Western Digital. Toshiba patří mezi nejmenší, takže jejich disková divize je potenciálně v ohrožení. Jejím nákupem by Seagate nebo Western Digital získaly nadpoloviční většinu trhu, což by mohlo být trnem v oku antimonopolnímu úřadu. Při přihlédnutí k procentům z roku 2010 se teoreticky může podařit sloučení Seagate – Toshiba, které by dorovnalo náskok Western Digitalu (a mírně přisadilo). Ale kdo koho by koupil? Seagate se nyní na nějakou dobu vyčerpal, to nepřipadá v úvahu. Jedině, že by se Toshiba „zbláznila“ a koupila Seagate. K tomu ale brání fakt, že Seagate je svázán se Samsungem, což je přímou konkurencí Toshiby na poli čipů. Může být, že slučování je ukončeno.

Zdroj: Seagate

Váš hlas: Žádné Průměr: 9.7 (7 votes)