Když browsery zabíjejí vývojáře

Obor: internet
fotografie uživatele

Máme tu nějakých 200 milionů domén, na nich možná 100 milionů webů a na ně cca 6 hlavních webových prohlížečů. Proč nefunguje snaha o to, aby prohlížeče zobrazovaly weby správně, ale naopak weby se upravují prohlížečům?

 

Čísla v perexu nejsou exaktní, ale až kosmický nepoměr, který chci dále diskutovat, odrážejí dostatečně. Nebo ještě jinak – vývojářů webu může být klidně milionkrát více, než vývojářů browserů. Kdo má tedy navíc?

 

Bylo by logické, kdybychom vycházeli z toho, že většina, tedy tvůrci webu, se budou držet standardů, stejně jako se jich budou držet vývojáři prohlížečů (menšina). Tím bychom předešli většině problémů. Jenže jak víme, tohle nikdy ani nezačalo fungovat. Vinu dávám jednoznačně tvůrcům webových prohlížečů. Ti by totiž měli začít první… a ne, není to problém slepice-vejce. Jak to? Protože kdyby všichni vývojáři webů dodržovali standardy, stejně by se nezobrazily při současném stavu weby ve všech prohlížečích stejně.

 

Jistě, více práce pro těch pár vývojářů prohlížečů, ale dramaticky méně práce pro mnohem více vývojářů webů. A jak všichni víme, standardy jsou řešení, které zatím jaksi nefunguje. Standardy nejsou řešením právě proto, že nikdo nedohlíží na to, aby byly dodržovány. Vynucovat to na straně webů není možné, zato na straně prohlížečů to realizovatelné je.

 

Svazování všemožnými pravidly není většinou moc populární. Bohužel se často prosazují pravidla, která zdaleka nejsou tak užitečná, jako ta, která se neprosazují. Pokud ale jde o „webové standardy“, jejich vynucování by bylo jednoznačně přínosné. Jaký by byl svět, kdyby existovala komise (já vím, to slovo zní odporně, ale přesto jej použiji), která by povolila, certifikovala, novou verzi prohlížeče jen tehdy, pokud by splňoval standardy?

 

Miliony vývojářů a designerů webů by nemuselo odlaďovat svou práci pro stále narůstající počet verzí prohlížečů. Vznikají-li ročně statisíce webů, je čas strávený na ladění pro webové prohlížeče gigantický. V přeneseném smyslu můžeme klidně prohlásit, že výrobci prohlížečů a firmy, které za nimi stojí, mají na svědomí celé generace promrhaných lidských životů. Času, který by se dal strávit mnohem lépe…

 

Jenom kritizovat, bez návrhu řešení, je podlé. Jak jsem již naznačil, nad stanovováním (což tedy částečně funguje) a dodržováním standardů by měl někdo bdít. Prohlížeče by měly získávat certifikaci (ať si klidně někdo dělá prohlížeče nestandardní, bez ní). Browsery by měly být zpětně kompatibilní se staršími standardy. Nové standardy by měly být implementovány v rozumných periodách a hlavně až tehdy, když by byly hotové. Na pokyn dohlížející autority. Samozřejmě by nebylo dobré zastavit vývoj prohlížeče na dobu, než se schválí nový standard. Lze oddělit vykreslovací jádro, které by se certifikovalo, a zbytek prohlížeče, který by se vyvíjel nepřetržitě. Snad by bylo možné pracovat i na jádře, za předpokladu udržení standardů.

 

Velkým problémem jsou staré verze prohlížečů. Internet Explorer 6 až 8 je jasnou ukázkou toho, jak by se věci neměly dělat. To, co zde Microsoft předvedl, je neskutečná ostuda. Mezi verzemi sice pokroky byly, ale až verzi 9 lze považovat za povedenou. Zádrhel spočívá ovšem hlavně v tom, že starší, nepovedené verze prohlížečů, byly udržovány mimořádně dlouho „na živu“. I přesto, že výrobce systému měl možnost prosadit inovaci, neučinil tak v dostatečné míře. A korunu nasadil všemu tím, že konečně celkem povedený prohlížeč záměrně omezil tak, aby jej nebylo možné použít ve starším, ale stále velmi rozšířeném systému Windows XP. Výmluvy, proč to nešlo, naprosto nelze uznat. Ve světě vývoje stačí chtít. Nemožné věci neexistují, i když marketingovým oddělením se to moc nehodí.

 

Proč se v této oblasti nic nepodniká, je mi trochu záhadou. Obzvláště v době, kdy lze globálně prosadit pitomosti, jako vynucené servírování výběru prohlížečů uživatelům na stříbrném podnose, ovšem jen v jednom konkrétním operačním systému. Já osobně bych si opravdu přál autoritu, která řekne prohlížeči, který počítá vnitřní okraje prvku jinak, než udá standard, že tu nemá co pohledávat. „Tohle zobrazuješ o 1 px jinak. Táhni k čertu, v seriozním systému nemáš co dělat!“. 

Váš hlas: Žádné Průměr: 4.5 (2 hlasy)

Komentáře

Poslat nový komentář

CAPTCHA
Antispamová kontrola
teplot_: