Jak kuriózní mohou být důvody slev softwaru?

Obor: byznys
fotografie uživatele

Opět se vyrojila vlna slev, někdy neuvěřitelných. Většinou jde o software či služby, někdy o hardware. Proč se vlastně ty kampaně dělají, jaké mají záminky?

Obvykle se jedná o slevy při příležitosti náboženských svátků, nebo lidových svátků. Pro Českou republiku to znamená mít speciální vánoční slevy a velikonoční slevy (což je aktuální v těchto týdnech). Snad nejsilnější kampaně jsou před vánočními svátky. Pro běžného občana se předvánoční doba odehrává obvykle v prosinci, ale pro firmy mnohem dříve. Lidé mají pocit, že pro obchodníky začínají vánoce už někdy v září.

Když už se zdá, že se vše uklidnilo, začínají povánoční výprodeje. Pro výpočetní techniku jde o dobu po veletrhu CES a před CeBITem, takže se mohou vyprodávat starší varianty, které by po příchodu nových byly prodejné obtížně.

Mezi novodobou výmluvu pro slevové akce je svatý Valentýn, zvaný svátek zamilovaných. Zatímco před tzv. sametovou revolucí to byla věc neznámá, dnes se utrácejí v Česku horentní sumy za nejrůznější dárky (víc nesmyslné než smyslné, víc smyslné než dávající smysl).

Vděčnou klientelou (či výmluvou) jsou žáci a studenti. A tak se nabízejí slevy při zahájení školního roku, nebo naopak při konci docházky na konci června, to jsou akce typu „za dobré vysvědčení“.

Zcela jiné důvody

Stává se stále častější módou mít rovnost postavenou na hlavu. Speciální ceny a slevy pro muže nebo pro „bílé“ (s prominutím) by vyvolaly jistě silnou odezvu a řadu žalob. Ale když je to obráceně, už to problém není. A tak se čím dál častěji tvoří speciální nabídky jen pro ženy (jeden z řady příkladů).

K výročí 13 let serveru CzechComputer.cz rozeslal Josef Matějka (zakladatel) email všem klientům, kde sděluje například toto „Snížili jsme ceny u většiny našeho sortimentu a zlepšili dostupnost zboží. Nevynechali jsme ani počítačové komponenty, které se díky tomu opět těší velké oblibě.

Kuriózní důvod má v těchto dnech firma Asampoo. Její CEO Rolf Kilchner má narozeniny (55 let). Při té příležitosti snižuje cenu veškerého softwaru nabízeného na jejich webu na 10 dolarů, což je 163 Kč při současném kursu ČNB (ovšem s výjimkou 3D CAD aplikací).

Zcela stranou ponechávám slevový nešvar, který tu a tam některá firma používá. Jde o vyvolání umělé slevy s cílem mít co největší procento slevy, aniž by na tom prodejce prodělával. Jak na to? Jednoduše. Produkt se na chvíli výrazně zdraží (stačí i jen na pár minut), aby se poté výrazně zlevnil. Ovšem nová cena je podobná té úplně původní, což ví jen pamětník – šťoural. Ale těch nachytaných! :-)

Zdroj: Ashampoo, CzechComputer

Váš hlas: Žádné Průměr: 5.5 (2 hlasy)

Komentáře

Poslat nový komentář

CAPTCHA
Antispamová kontrola
kapalin_: