WikiLeaks: Žádní vítězové, jen poražení

Obor: internet
fotografie uživatele

Celý svět blázní za chimérou zvanou zaručeně pravdivé a skandální informace z WikiLeaks. Ale nějak se to nedaří, něco se pokazilo. Co bude následovat? Kdo za co bude vinen, kdo za co zaplatí?

Mnoho povyku pro nic

Domnívám se, že v těchto dnech je heslo „WikiLeaks“ nejčastěji zadávaným do Googlu a jiných vyhledávačů po celém světě, možná i předčil sex, Britney Spears, Michaela Jacksona či co. Odborníci i laici, novináři i politici, všichni hledali, jestli se náhodou někde nepíše něco navíc, jestli se opravdu nedají informace někde získat.

Není sporu o tom, že se novými informacemi z WikiLeaks zabývají statisíce či miliony odborníků všech možných oborů po celém světě. Taková obrovská síla je schopná najít opravdu mnoho. Vždyť nám stále něco tají (rozuměj: americká vláda, potažmo imperialismus jako celek), někde přece musí být ony důkazy o lžích, manipulacích, podvodech a konspiračních teoriích. Ale když to zajímá takovou armádu lidí, kde jsou ony šokující informace? Jediné, co se svět dozvěděl, jsou informace stejné hodnoty, jako řeči u piva.

Oběť č.1: Novináři

Novináři jsou vlastně obětí serveru WikiLeaks. Takový objem dat, s jakým se potýkáme, by pro seriózní analýzu zabral obřímu týmu celé roky. Ale novinář nemá ani obří tým, ani roky. Může se spoléhat na sebe, případně pár spolupracovníků, na článek má den, někdy méně, někdy více. Ale žádný šéfredaktor nevyčlení velký tým a navíc na delší dobu. Železo je nutné kout, dokud je žhavé. Novináři mají totiž proti sobě mocnou biologickou zbraň – pozvolnou odolnost až znechucení veřejnosti jedním tématem. A tak se musí článek napsat hned – nebo prostě téma opustit. Novinář hledá v mnoha dokumentech namátkou, podle klíčových jmen osob, míst či událostí. Rozhodně nemůže použít systém pro dolování dat, natož ihned. Novináři celého světa se tak stali nechtěně obětí neplánovaného DoS útoku, protože nejsou schopni takový objem informací zpracovat a jsou zahlceni.

Oběť číslo 2: Důvěra a důvěryhodnost

Důvěra a důvěryhodnost padla, a to na mnoha frontách. Důvěra politiků a diplomatů na mezinárodní úrovni vzala za své.

Jak lze věřit politikům či diplomatům jiné země, když o nás říkali takové věci? Tady jsou šrámy hluboké. Problém asi nebude u zemí s tradičně dobrými vztahy, nýbrž tam, kde i bez WikiLeaks jsou vztahy napjaté a kde záleží na každém slovíčku. Čas ukáže, nakolik to ovlivnilo jednání s Venezuelou, Izraelem, Palestinou, Severní Koreou či Íránem.

Důvěryhodnost v U.S.A. je opět narušena. V očích některých jsou Spojené státy neotřesitelné, v očích jiných nemohou již klesnout níže, než jsou. Kdo na tom může vydělat? Jiná velmoc. Rusko to nebude, spíš Čína. Opět.

Je otázkou, jestli byla také narušena důvěra v demokracii. Podobnými skandály trpí právě demokratická zřízení. Uzavřené režimy si své informace hlídají výrazně více, případné úniky trestají nekompromisně, navíc po takovém skandálu zahladí stopy (takže se nic nestalo). Pro některé bude toto důkazem, že nedemokratické režimy mohou být lepší, protože se v nich může občan cítit chráněnější před ošklivostmi (paradoxně).

Svoboda slova je další, co může utrpět šrám. Mnohé informace z WikiLeaks nesly punc evidentně soukromé korespondence. Ale když si opravdu nikdo nebude jistý soukromím, může přijít na řadu autocenzura.

Jaká může být důvěryhodnost v novináře (a v novinařinu vůbec), když i přes veškeré úsilí nic nenašli? Na druhou stranu nejbližší fotbalový zápas, zemětřesení či korejský konflikt odsune tuto otázku do pozadí a novináři si opět důvěru získají (pokud ji vůbec ztratili).

Oběť číslo 3: Odborníci v ICT a bezpečnosti

Nyní prosím zpozorněte. Vždy je třeba najít obětního beránka, který může za vše. Bude někdo popotahovat diplomaty a vrcholné politiky za to, že své protivníky popisovali nelichotivými pojmy a přirovnávali k filmovým postavičkám? Ale kdež…

Nesmíme zapomenout, že se takový objem informací nějak musel dostat na světlo světa. A to „nějak“ v sobě nese pojmy jako přístupová práva (nějak se k tomu dostat musel), DVD disk (na něčem to odnést musel), DVD vypalovačka (na něčem to vypálit musel) a další. A kdopak je zodpovědný právě za tyto záležitosti? Ajťák a bezpečák! Výsledkem může být XY lidí vyhozených z práce a krátká zpráva tisku o tom, že „byla učiněna příslušná opatření“ (tj. jeden se vyhodí a tři přijmou).

Oběť číslo 4: Daňový poplatník

Ačkoli se to zdá neuvěřitelné, při obraně svobody, demokracie a pravdy se WikiLeaks nyní dopustili spíš pravého opaku. Protože na veřejnost pronikly informace, je nutné svobodu, demokracii a pravdu ještě více kontrolovat a omezovat, než tomu bylo doposud. Jde přece o znovuvybudování důvěry.

Následovat může jen daleko vyšší kontrola informací, změny datových toků apod. Rozjedou se bezpečnostní audity lidí či institucí, výběrová řízení, velké nákupy bezpečnostní techniky, nová proškolení osob, více zaměstnanců pro otázky bezpečnosti… Vydělají na tom všichni, kdo se podobnými tématy živí. A ti ostatní to budou muset zaplatit.

Samozřejmě na to současné rozpočty nebudou stačit, a tak se samozřejmě budou navyšovat. A není třeba dodávat, že když se tady přidá, musí se jinde sebrat (třeba zdravotnictví, pomoc třetímu světu, životní prostředí apod.).

Váš hlas: Žádné Průměr: 7 (3 hlasy)

Komentáře

Anonym
Ne, 2010-12-26 22:31

"Milé děti! Ježíšek neexistuje, nejsou ani děda Mráz nebo Santa Claus. Dárky kupuje táta s mámou. Veselé vánoce přeje WikiLeaks"

Patrik Veselík
Út, 2010-12-21 18:37

Děkuji :-)

WikiLeaks spíš připadá jako symbol boje proti čemukoli. Lidé jsou od přírody nespokojeni a konečně to mohou projevit - třeba podporou WikiLeaks. Ale činy či omyly WikiLeaks jsou až nebezpečně podobné tomu, co WikiLeaks kritizuje (na obou stranách barikády jsou lidé, reální a chybující lidé).

Třeba zveřejnění deseti "nej" cílů. Zaslepení zastánci WikiLeaks oponují, že takových cílů je téměř nekonečně mnoho. Faktem ale je, že Top10 z toho nekonečna vybralo deset vzorových cílů. Připomíná to definování hřiště - na těch deseti místech si nyní může vyřídit účty z U.S.A.

Anonym
Ne, 2010-12-19 01:14

O této problematice hovoří více či méně zasvěcení, nekteří téměř vůbec. Vedou se vzrušené debaty všude, na autobusových zastávkách , hospodách ...
Se zájmem jsem si přečetla Váš článek. Jedná se o dokonalý rozbor se spoustou logiky. Děkuji za něj. Máša

Poslat nový komentář

CAPTCHA
Antispamová kontrola
in_ormace: