Oracle a Fujitsu zrychlili nejlevnější model serverů SPARC Enterprise M

Obory článku
hardware, procesory, servery
Zmiňované firmy
Fujitsu, Oracle

Nejlevnějším strojem v nabídce řady SPARC Enterprise M je model M3000. Existuje již od října 2008, současná verze je již třetí. Má rychlejší taktování a používá novější procesor SPARC64 VII++. Novější firmware má také překvapení.

Počítač SPARC Enterprise M3000 začala produkovat Fujitsu ještě za dob firmy Sun Microsystems. Podle výrobců má mít výsledný server až o 20 % vyšší výkon v porovnání s předchozí verzí M3000. Procesor SPARC64 VII++ zrychlil z 2,75 GHz u SPARC64 VII+ na 2,86 GHz, stejně tak jako celá základní deska včetně RAM pamětí. Procesor má díky mírně vyššímu taktu i kapacitě L2 cache o 20 % vyšší výpočetní výkon (tedy podle výrobce). Předinstalovaným operačním systémem je Sun/Oracle Solaris 10.

 

server Fujitsu SPARC Enterprise M3000

 

Znalce možná překvapí, že procesor SPARC64 VII++ má jen 5,5 MiB cache L2. Zmíněný model je určen jen pro nejslabší stroje; výkonnější servery obsahují tento procesor s větší L2 cache. Procesory řady SPARC64 jsou navrhovány firmou Fujitsu a používá jej pro vlastní servery SPARC Enterprise řady M. Díky domluvě s firmou Oracle je prodává také ona, naopak Fujitsu prodává stroje Oracle SPARC Enterprise řady T s procesory Oracle UltraSPARC/SPARC.

 

Popis tři generací SPARC Enterprise M3000

 

Server obsahuje čtyři pozice pro 2,5" disky s rozhraním SAS. Výrobce nabízí disky kapacit až 600 GB, pouze modely s otáčkami 10 000 ot/min. Zajímavostí je RAM paměť, která má zřejmě pevné nastavení. Zrychlením systémové sběrnice se zvýší rychlost procesoru i RAM paměti. Předchozí generace M3000 používala DDR2 SDRAM na 667 MHz, ovšem pracovaly ve skutečnosti jen na 612 MHz. Podtaktování má příznivý vliv na počet chyb v RAM paměti. Pro nejnovější model M3000 se zjistit pracovní frekvenci nepodařilo; odhadem by měla pracovat na 636 MHz.

 

Porovnání procesorů pro servery SPARC Enterprise

 

Zajímavostí serveru je počet síťových karet. Výrobce stále používá Gigabit Ethernet, takže přímo na základní desku osadil hned čtveřici GbE. Kromě toho jsou přitomny i Fast Ethernet řadiče pro řídicí funkce.

 

Vnitřní schéma počítače SPARC Enterprise M3000

 

Přestože se jedná o nejlevnější model řady SPARC Enterprise, je slušně vybaven. Je napájen dvojicí napájecích zdrojů, které jsou buď klasické střídavé s podporou obou rozpětí (100 až 120 V i našich 220 až 240 V), tak umožňuje využít stejnosměrných zdrojů.

 

Vnější popis SPARC Enterprise M3000

 

Informace o přítomnosti procesoru SPARC64 VII+ je důležitá hlavně pro licencování softwaru, pro výpočet ceny. Oracle totiž snížil rating, když se z původního 0,75 pro SPARC64 VII vznikl faktor 0,5 pro SPARC64 VII+. Nejde o nedůvěru v nový procesor, ale naopak o umělé snížení faktoru, aby se snížila cena za software. Když nejde snížit cenu hardwaru nebo zásadně zvýšit výpočetní výkon, tak Oracle alespoň snížil cenu softwaru.

Firmware

Pouze původní model podporoval jen 32 GiB RAM, protože maximální kapacita jednoho modulu DIMM byla 4 GiB. To změnil inovovaný firmware XCP 1081, který přinesl podporu také 8GiB modulů, díky čemu stouplo maximum na 64 GiB.

Nová verze E3000 nabízí přece jen zajímavou novinku. Díky nové verzi firmwaru XCP verze 1101 je změna v COD (Capacity on Demand), kapacitě na vyžádání. Nově je například podporován příkaz raidctl(1M), umožňující vytvořit hardwarové RAID pole na integrovaném řadiči.

Cože je ten SPARC?

SPARC (Scalable Processor ARChitecture) je procesor s RISC architekturou. Původně byl navržen začínající firmou Sun Microsystems pro jejich vlastní pracovní stanice, uvedené roku 1987. Byly plně 32bitové. Aby se procesory SPARC mohly lépe prosadit, vznikla firma SPARC International. Jednou z prvních firem, která SPARC licencovala, byla japonská Fujitsu. Ta začala vyvíjet a vyrábět vlastní řadu SPARCů, přímo konkurujících těm od Sunu. Obě firmy se časem začaly přátelit více a více, což dokládá současný stav. Procesory SPARC vyvíjí také ESA (Evropská kosmická agentura), která je pod názvem LEON používá ve svých satelitech (poslední je LEON4 z ledna 2010).

 

Procesor řady Fujitsu SPARC64 VII

 

Vedle 32bitových modelů vznikla v polovině 90. let také 64bitová verze. Prvními modely byly Sun UltraSPARC I a Fujitsu SPARC64 V (oba roku 1995).

Procesory SPARC se staly open source. Roku 2006 byla vytvořena volně dostupná specifikace 8jádrového procesoru UltraSPARC T1 (viz OpenSPARC.net), a to včetně literatury (OpenSPARCu se také říká procesorový Linux). Toho využila spousta firem i nadšenců. Příkladem je společnost Parsé Semiconductor z íránského Teheránu, která vytvořila na základě 32bitového SPARCu vlastní procesor Tachra.

Co je Solaris?

Vedle vynikajícího díla polského spisovatele Stanislava Lema (a následných filmů) je Solaris názvem operačního systému. Původně vznikl ve firmě Sun Microsystems jako derivát BSD UNIXu pod názvem SunOS, který byl později na Solaris přejmenován.

První verze SunOS používaly procesory Motorola 68K, procesory SPARC vznikly až později (a portace SunOS). Rychle také vznikla verze pro procesor Intel386 a tudíž také pro počítače IBM PC a kompatibilní. V 90. letech se Sun Microsystems pokoušel o vytvoření verze i pro procesory PowerPC nebo Intel Itanium, ovšem tyto projekty byly zastaveny před vydáním první verze. Dodnes tedy existuje pouze Solaris pro SPARC a Solaris pro x86 procesory.

OpenSolaris

Vedle Solarisu vznikla na jaře 2008 otevřená varianta OpenSolaris. Sun tak umožnil vznik uživatelsky tvořených distribucí. Firma Sine Nomine Associates portovala OpenSolaris na mainframy IBM System z. Chodí na System z9 a novějším (kromě z900/990, z800/890, 967), kde je z/VM 5.3 či novější s podporou SPE. Binárně také emuluje SPARC či x86, což rapidně rozšiřuje portfolio aplikací. Vyžaduje však System z10 a je stále ve fázi vývoje. OpenSolaris pro System z dodnes volně ke stažení na jejich webu. Mezi uživatele patří Banco Mexico, Mayo Clinic, Lockheed Martin, Deutsche Bank a další.

Existovaly také pokusy o portaci OpenSolarisu na další procesorové platformy, jako PowerPC (opět),  ARM nebo MIPS. Svět PowerPC ale v pracovních stanicích a serverech téměř zanikl (Apple přešel na Intel x86), proto byla zvolena platforma Open Desktop Workstation (ex-fanouškové Commodore Amiga a dalších M68k a PowerPC); jejich stránky jsou ale bez odezvy. Tak jako tak další snahy zastavila firma Oracle. Projekty jsou stále na stránkách OpenSolarisu.

Solaris je jeden velký balík, který umožňuje instalaci na velkém spektru počítačů od notebooků přes desktopy a pracovní stanice až po mnohaprocesorové servery. Při nákupu Sunu firmou Oracle se odborná veřejnost děsila následků, ale byly minimální. Zanikla pouze otevřená varianta OpenSolaris.

Mírný pokrok

Novinka není žádným průlomem, ale očekávaným drobným krokem kupředu. Proto bylo příjemným překvapením, že výrobce po letech přidal do řady M3000 podporu hardwarového RAID pole. Je jasné, že procesory řady Jupiter končí (už definitně). Případné další modely řad M3000 až M9000 tedy budou mít jeho následovníka a budou zásadně odlišné. Logicky se očekává výrazně novější výrobní technologie procesorů, podpora DDR3 SDRAM atd.

Zdroj: Fujitsu, OpenSolaris, Oracle

Váš hlas: Žádné Průměr: 7.8 (5 votes)