Přestal se Attachmate starat o openSUSE?

Obory článku
software, byznys, operační systémy
Zmiňované firmy
Attachmate, Novell

Po nákupu firmy Novell společností Attachmate se objevila velká skepse. Co bude s OpenSUSE a dalšími produkty Novellu? Počet záplat openSUSE začal postupně klesat, což jen přilévalo oleje do ohně. Jak je to nyní? Jak to vidí CEO firmy?

První zděšení mezi uživateli openSUSE nastalo 4. 11. 2003, kdy americký Novell koupil německou SuSE Linux AG. Novell se ale ukázal jako přijatelný majitel, který v této distribuci Linuxu viděl svou záchranu. Bohužel jen pamětníci vědí o někdejším výborném operačním systému Novell Netware, určeném pro servery (prapůvodně nadstavba DOSu). Bohužel po příchodu MS Windows 95 (klienta) a MS Windows NT 4.0 (serveru) se tato dvojice svázala natolik, že se Netware stal zbytečným, i díky absenci TCP/IP. Pro malé firmy bylo též atraktivní, že správce sítě mohl pracovat přímo na serveru (třeba hrát DOSové a Windowsové hry), což v Novellu moc dobře nešlo (ten byl opravdu „jen“ serverem). Novell tak svázal Netware se SUSE a vytvořil přechodový můstek OES (Open Enterprise Server). Zatím poslední verze OES 2 z prosince 2010 je kombinací NetWare 6.5 SP7 a SLES 10 SP3.

Další zděšení přišlo 22. 11. 2010 (opět listopad), kdy se Novellu zmocnil doposud většinou neznámý Attachmate. O co méně bylo informací o této společnosti, o to větší strach byl o budoucnost produktů pod hlavičkou Novellu (ať původně Novellovských, nebo SUSE).

Klesá počet záplat?

Od podzimu 2010 postupně klesal počet záplat. Optimista by to interpretoval jako blížící se ideální stav, kdy je operační systém bez chyb. Pesimista může naopak oponovat, že majitelé si operačního systému všímají méně a méně.

Tu je statistika záplat za posledních 29 týdnů, od října 2010 do konce dubna 2011.

 

 

Jak je vidět, spolu s teplotou klesaly na podzim i počty záplat. Na konci února se snad programátoři začali probouzet ze zimního spánku a počty záplat začaly stoupat. Dokonce jejich počet překročil podzimní hodnoty. V žádném případě tak nelze říct, že by zájem tvůrců a svůj produkt klesl, spíš naopak.

Druhé úterý v měsíci?

Jak často se u openSUSE záplatuje? Dá se říct, že to je každý všední den. Ovšem jedná se o časové pásmo v USA, takže pro Českou republiku přichází poněkud pozdě. Správce jej může uplatnit až následující den. A protože záplaty přicházejí každý pracovní den, přichází pro Evropu páteční záplata ve večerních až nočních hodinách z pátku na sobotu. Zajímavé je, že openSUSE ctilo římskokatolické vánoce, protože nepřišla jediná záplata.

Statistika záplat openSUSE

 

Pokud mají uživatelé produktů Microsoftu fobii z vysokého počtu záplat, tak při pohledu na tyto počty se mohou uklidnit. Porovnání ale není příliš fér vůči linuxovým produktům jako celku, protože obsahují více aplikací, tedy potřebují více záplat.

Nejnovější situace

Minulý týden (přesněji 27. dubna 2011) oznámila společnost Novell dokončení spojení s novým majitelem. Týž den se na akciovém trhu NASDAQ přestalo s obchodováním s kmenovými akciemi Novellu.

CEO společnost Attachmate pan Jeff Hawn komentoval situaci kolem Novellu následovně: „Obchod bude fungovat jako obvykle pod Novellem. Máme v úmyslu provozovat společnost jako samostatnou obchodní jednotku, což znamená, že existuje přímá viditelnost mezi prodejem, marketingem, technickými a odbornými službami, řízením produktů a inženýrstvím. Novell bude fungovat samostatně a má nyní schopnost zaměřit a vyhradit zdroje na potřeby svých zákazníků.

Rozdělí se Novell a SUSE?

SUSE byl získaný Novellem před nějakým časem a vidíme obrovský potenciál v této technologii. Naše nadějí je upřednostnit stav tak, že se jednotlivé značky jako samostatné obchodní jednotky. Oddělením obou (Novell a SUSE) můžeme dát každé z těchto značek zaměření, které potřebují k uspokojení potřeb konkrétního zákazníka a zajistit, aby byly úspěšné. Novell a SUSE bude každý provozován vlastním prezidentem a generálním manažerem, a oba nakonec reportují pro mě. Novell bude mít ústředí ve městě Provo (Utah, U.S.A.) a řízne prezidentem a generálním manažerem Bobem Flynnem. Sídlo SUSE zůstane v Norimberku v Německu a bude provozován Nilsem Brauckmannem, prezidentem a generálním manažerem.

A co SUSE a svět Linuxu?

Projekt openSUSE je skvělým příkladem živé a zdravé spolupráce. Sponzorství SUSE a účast na projektech jako je openSUSE vytváří vysokou hodnotu pro komunitu a také pro zákazníky SUSE, kteří těží z inovací a vylepšení, které jsme vytvářeli společně. Budeme pokračovat ve svém členství v Open Invention Network, stejně jako Linux Foundation.

Jak je vidět, není nutné se bát ani opuštění Linux Foundation, ani dalších teoretických nepříjemností. Na druhou stranu Daily Herald Extra informuje o tom, že z ředitelství Novellu v Provu bude propuštěno 700 až 800 pracovníků, a to z managementu a podpory, nemělo by se týkat vývoje a ostatních částí.

openSUSE

OpenSUSE má docela zajímavou minulost. Kořeny jsou v sousedním Německu, což vysvětluje někdejší zkratku SuSE (Software- und System-Entwicklung mbH). Název je zároveň poklonou a připomínkou legendy světa výpočetní techniky, Konráda Zuse. První verze vznikla již roku 1994. V létě 2005 oznámil výrobce projekt openSUSE. V prosinci 2006 byla uvedena verze 10.2, která jako první měla změněný název z původního SUSE Linux na openSUSE. Velmi významnou pobočku měl SUSE Linux v Praze. Z Německa to bylo blízko, navíc tu je koncentrace programátorů levnějších, než v Německu.

Novell

Ten, jak již bylo řečeno (napsáno), je autorem serveru Netware (ve své době údajně až 95 % PC serverů). Také vytvořil nejslavnější Ethernet karty na světě, Novell NE1000 a NE2000 (8/16bit. ISA), které se staly naprostým standardem při propojování osobních počítačů IBM PC a kompatibilních. Vzpomínáte si na síťový protokol IPX/SPX? Při rozšiřování portfolia nakoupil třeba WordPerfect (červen 1994). Mimochodem – víte o tom, že Novell je kromě jiného autorem první síťové hry? Šlo o Snipes, síťovou střílečku v textovém (!) módu.

Odkazy: Attachmate, Novell, SUSE

Váš hlas: Žádné Průměr: 8.5 (6 votes)