Problematická virtualizace na malých serverech

Obory článku
hardware, software, procesory, virtualizace
Zmiňované firmy
Bull, Citrix, DELL, Fujitsu, IBM, VMware

Virtualizace je ve světě profesionální výpočetní techniky stále oblíbenější, ať jde o mainframe, minipočítače, nebo servery. Jaká je vlastně podpora virtualizačních nástrojů výrobci serverů s jediným procesorem?

Které procesory vlastně přicházejí v úvahu? Pro servery s procesory AMD půjde typicky o Opteron 1300 (nověji s Opterony 4100), Intel směřuje do jednoprocesorových serverů řadu Xeon 3400 série. Teoreticky je sice možné pro jednoprocesorový server použít i procesory určené do víceprocesorových sestav (viz AMD Opteron 6100, nebo Intel Xeon 5600), ale to se stává málo. Je to spíš specialitou výrobců serverových základních desek, než serverů jako celku.

Hardwarová asistence virtualizace je u serverových procesorů téměř povinností. Lze sice tu a tam najít nějaký levný model, který je násilně zbaven této výsady, ale řada jako celek ji obvykle podporuje. To tedy podpoře nebrání. Horší je to s čipsety, řadiči a další přídavnou elektronikou, které postrádají pro to či ono virtualizační prostření ověřené ovladače.

V jako VMware

Začněme podle abecedy písmenem V. Produkty VMware se staly synonymem pro virtualizaci. První na ráně bude řada VMware vSphere Hypervisor. Pokud vám to nic neříká, tak se jedná o nový název někdejšího produktu VMware ESXi Single Server, zkráceně zvaného VMware ESXi.

První bude varianta ESXi Embedded. Ta se kamarádí se dvěma modely serverů firmy Fujitsu a se stejným počtem od IBM. Zaručena je kompatibilita s řadami 4.0 a 4.1, nikoli s předchozími. Oba výrobci nabízejí servery pouze s procesory Intel Xeon 3400 série, vždy jednou ve věži a jednou do rack skříně.

 

Podpora VMware ESXi Embedded servery

 

Další v pořadí je ESXi Installable. Ta už se těší většímu zájmu výrobců. Vedle Fujitsu a IBM přibyla jména jako Bull, nebo Dell. Všichni jmenovaní nabízejí verze tower a rack. Pouze IBM přidává navíc blade server, bohužel se zaručenou kompatibilitou jen se starší řadou ESXi řady 3.5. Vedle záplavy procesorů Intel Xeon 3xxx se našel pouze jediný server s procesorem jiného výrobce. Jedná se o Dell PowerEdge T105 s procesorem řady AMD Opteron 1300.

 

Podpora citrix XenServer servery

 

A konečně se dostáváme na hlavní kategorii VMware ESX. Ta má také největší podporu, která téměř kopíruje předchozí ESXi Installable. Navíc ale přidal Bull blade server NovaScale B240. Změna je také v IBM BladeCenter HS12, který vedle řady ESX 3.5 podporuje také ESX řady 4.0 a 4.1 (na rozdíl od ESXi Installable).

 

Tabulka serverů s podporou VMware ESX

 

X jako citrix

Dalším výrobcem virtualizačních nástrojů je citrix, který koupil před lety řadu XenServer. Ta patří sice mezi méně známé, ale je o to zajímavější nejen některými vlastnostmi, ale také cenou (zdarma).

 

Podpora citrix XenServer servery

 

V seznamu oficiálně podporovaných serverů se v jednoprocesorové variantě XenServer kamarádí pouze se servery Dell. Pokaždé se jedná o novější XenServer 5.0 a vyšší.

 

Vítěz? První místo neobsazeno

Oficiálně podporovaných serverů je sice celá řada, ale celkově vzato jich není moc, které by se draly o titul mistra virtualizace. Pokud budeme hodnotit servery podle jejich podpory virtualizačních prostředí zdarma, jaký bude výsledek?

ZLATO (neuděleno) Které servery podporují pokud možno všechno? Bohužel, seznam je krátký. ANI JEDEN. Buď chybí podpora ESXi Embedded, nebo XenServeru.

STŘÍBRO Jestliže kupující váhá mezi virtualizačními světy VMware a Xen, vítězi jsou v tuto chvíli následující servery:

Důvodem je podpora i nejnovější varianty XenServeru 2.6 FP1. Samozřejmě nelze vyloučit, že časem získají kompatibilitu také další. Všechny čtyři jmenované servery ale nemají zaručenou kompatibilitu s ESXi Embedded. Server PowerEdge T210 zřejmě ještě není oficiálně firmou Dell uveden, proto ani není odkaz.

BRONZ Jestliže kupující lpí na produktech VMware a pouze váhá kterou verzi si pořídit, vychází jako nejslučitelnější a nejpřipravenější čtveřice serverů, podporujících právě ESXi Embedded:

Je zajímavé, že ostatní výrobci uvedení v tabulkách bíle nepovažují segment jednoprocesorových serverů pro virtualizaci za důležitý.

Zdroje: weby výrobců zmíněných produktů (v textu)

Váš hlas: Žádné Průměr: 8.9 (8 votes)