Procesor Intel Atom Z670 již oficiálně, přináší mnohá překvapení

Obory článku
hardware, procesory
Zmiňované firmy
AMD, Intel, VIA Technologies

Společnost Intel oficiálně představila procesor nové kategorie, mířící do nejmenších mobilních zařízení s důrazem na průmysl. Vedle faktů prezentovaných všude a všemi jsou některé neprávem opomíjené. Navíc Z670 není jediným modelem.

Zopakujme si již známá fakta. Procesory řady Atom Z6xx, jak Intel nazývá, jsou jednojádrové procesory s velmi nízkou spotřebou. Také rozměry pouzdra procesoru jsou malé (jen 13,8 x 13,8 mm), má 518 vývodů. Procesor pracuje na 1,5 GHz s možným LFM režimem na 600 MHz. Obsahuje vedle holého jediného jádra také 512 KiB cache L2, Intel Graphics Media Accelerator 600 (vlastně PowerVR SGX 535) na 400 MHz a jednokanálový 32bitový řadič RAM paměti typu DDR2 SDRAM až na 800 MHz (maximálně 2 GiB RAM).

Procesor podporuje kromě jiného také EIST (Enhanced Intel SpeedStep Technology) a stavy snížené spotřeby typu C4, C4E a C6. Pro zvýšení výsledného výkonu je integrována technologie Hyper-Threading, jak je u Atomů obvyklé. Chybí jakákoli podpora hardwarové asistence virtualizace, na rozdíl od modelů Atom Z520 až Z560 (ty měly VT-x). Procesory jsou vyráběny 45nm technologií. Celek má definovanou hodnotu TDP stanovenou na 3 W. Výrobce uvádí, že při Full-HD videu má spotřebu 1,02 W (měřeno pro přehrávání videa 720p ze serveru Youtube na displej s rozlišením 1024 x 800).

 

Čip procesoru Intel Atom Z6xx

 

Integrovaná grafika podporuje hardwarovou akceleraci videa, dokonce až po 1080p pro HDMI výstup. Pro celek Intel poskytuje sedmiletou podporu, obvyklou pro embedded produkty.

 

Procesor Atom Z6xx a čipset SM35

 

Čipsetem pro řadu Atom Z600 je Intel SM35 Express Chipset. Jedná se vlastně o jižní můstek se spotřebou jen 0,75 W. Vedle HD zvuku se v něm nachází řadič jednoho zařízení SATA 3Gb/s, čtyř USB 2.0, nebo výstup HDMI 1.3a (tedy kromě jiného). Naopak chybí podpora sítí (ani LAN, ani WLAN) ani lokálních sběrnic (PCI ani PCI Express). Bezdrátovou komunikaci lze získat externě pomocí USB zařízení.

 

Schéma dvojice Atom Z6xx a SM35

 

Dá se říct, že Atom Z6xx vznikly zjednodušením procesorů Atom E600 série. Jejich schopnosti jsou velmi podobné, pouze E600 má víc komunikačních schopností a díky nim také větší pouzdro procesoru i čipsetu.

Intel uvádí, že pro Atomy Z6xx podporuje operační systémy Android, MeeGo  a MS Windows. V jiných materiálech se hovoří o MS Windows 7, Windows Embedded Standard 7 a o MeeGo Linux, jinde zase Intel vypichuje kombinaci Windows 7 Home Premium, Android a MeeGo. Míří tedy jak do průmyslu, tak do domácností.

 

Schéma dvojice Atom E6xx a EG20T

 

Vedle již diskutovaného modelu Atom Z670 na 1,50 GHz hovoří materiály výrobce také o slabším modelu. Ten se jmenuje Atom Z650 a pracuje jen na 1,20 GHz. Jeho TDP je také stanoven na 3 W.

Možná omezení

Procesory Intel Atom Z6xx vypadají zajímavě. Až manuál odhalil některá překvapení. Datová šířka RAM paměti jen 32 bitů již byla zmíněna (běžná šířka je totiž 64 bitů). To má tři následky - jednak to snižuje přenosovou rychlost na polovinu, jednak není možné použít 64bitové moduly, takže za třetí - použitá RAM bude vždy pájená - tedy pokud výrobce nepoužije nestandardní RAM modul, což by bylo drahé, nebo použije standardizovaný (a tudíž levný) 64bitový modul, ale z něj použije jen 32 bitů datové šířky.

Zmínka o Full-HD videu je zajímavá a je grafické kartě ke cti. Ovšem na Full-HD dojít běžně nemůže, protože přímý výstup na displej podporuje maximálně 1366 x 768. Full-HD se může využít jedině při výstupu na externí zobrazovací zařízení. Na druhou stranu malá zařízení, kam tyto Atomy míří, mají obvykle malé displeje, takže uvedené maximání rozlišení je obvyklé a není na závadu.

Displej může mít jen 18bitovou grafiku, takže sbohem pravé barvy (tedy 24 bitů, což poskytuje 16,77 milionu odstínů, tedy teoreticky). Pro běžné video ale 18 bitů může postačit, vždyť řada mobilních telefonů či PDA s možností přehrávat video má stejný rozsah. Jen externí displej může mít 24bitovou grafiku.

Je to 32bit!

Již několik let uplynulo od zuřivé bitvy o „všemi potřebný“ svět tzv. 64bitových procesorů. 32bitový svět byl kamenován a s posměšky vykazován do propadliště dějin. Ale není tomu tak.

Procesory Atom řady Z600 jsou tedy 32bitové, což je hlavně upozorněním pro případné programátory. Rozhodně nepočítejte, že by se celý svět zbláznil do 64bitových registrů. Však stačí, že SSE, SSE2 a SSE3, příkazové sady z procesorů x86/x64, jsou plně 128bitové. Je to spíš návrat do reálného světa malých mobilních aplikací, který je tradičně 32bitový (viz procesory ARM).

Které procesory byly naposledy 32bitové? Z provenience AMD to byl či je:

 • Athlon XP
 • Geode GX
 • Geode LX
 • Geode NX (vlastně průmyslový Athlon XP)

Intel naposledy měl či má následující modely:

 • Pentium M
 • Intel A100 / A110
 • Core Duo / Solo
 • Atom (mnoho řad)
 • EP80579

Mimochodem – 64bitové Atomy jsou vlastně jen řady Atom D, N400, N500 nebo Atom 200 / 300 série. VIA Technologies měla naposledy jako 32bitové procesory:

 • VIA C3
 • VIA C7
 • VIA Eden

Vedle těchto procesorů je nutné připomenout i další. Ty nejenže existovaly, ale většina se dodnes vyrábí. Jsou to procesory firmy ZF Micro Solutions:

 • ZFx86 (průmyslová 486ka all-in-one)

Dalším výrobcem je DM&P:

Ten usilovně rozmnožuje dědictví procesorů a zaplavuje průmyslová zařízení, hlavně v jihovýchodní Asii.

Konkurence?

Občas je vidět názor, že konkurencí pro Atomy by mohly být procesory AMD Llano, nebo na druhou stranu že proti Atomům firma AMD nemá žádnou protizbraň. Oba názory jsou poněkud mylné.

Llano-li nenapne-li se, protože míří jinam, míří výš, alespoň proti dvoujádrovým Atomům. AMD má proti jednojádrovým úspornějším Atomům jinou zbraň, existující již dlouho. Jsou to procesory řady Geode, vycházející částečně z procesorů Cyrix, částečně z AMD, resp. model od modelu (viz článek FLOPSu o National Semiconductor).

 

Kam míří Atom Z6xx?

 

Přirozeným soupeřem je svět procesorů ARM. Je však nutné podotknout, že především softwarově je prostě někde jinde. Jsou to dva světy, které se překrývají jen svými hardwarovými cíli. Aplikace pro ARM není možné přímo provozovat na Atomech, totéž platí obráceně. Vraťme se tedy do světa přímé softwarové konkurence, mezi kompatibilní.

Neznámou konkurencí jsou již zmiňované produkty oněch neznámých firem. Tedy konkurence je to spíš jen částečně. Procesory ZFx86 firmy ZF Micro Solutions jsou opravdu 486ky, takže mají neporovnatelně nižší výkon výpočetní, ale také výrazně nižší spotřebu a potřebnou plochu, dokonce i v porovnání s Atomy Z600 (tedy včetně čipsetů).

 

Schéma procesoru ZFx86

 

Firma DM&P má v nabídce procesor M6117D, což je statická verze procesoru kompatibilního s 386sx (!). Koupila jej od společnosti Acer Laboratories, která jej nabízela pod názvem ALi M6117C. DM&P má také v provenienci procesor Vortex86, původně známý jako x86 procesor SiS550 (pamatujete si ještě na tohoto výrobce čipsetů?). Nejvýkonnějším modelem tohoto výrobce je Vortex86SX.

Atom pro SoC-ky?

Dá se říci, že poslední dva jmenovaní výrobci (DM&P a ZF Micro) patří jednoznačně do kategorie SoC (System on Chip). Znamená to plno integraci procesoru a čipsetu, tedy severního i jižního můstku do jediného čipu v jediném pouzdru. Někdy se přidá i grafika, FLASH ROM, nebo Super I/O obvod. Obvyklá spotřeba tohoto celku je 1 W či méně. Na tuto kategorii je i nejnovější Atom přílišný energetickým otesánkem.

Atom má namířeno také do světa SoC, ale o kategorii výš, než DM&P a ZF Micro. Nejde ani tak o výpočetní výkon samotného procesoru (i když je vyšší, hlavně při zapojení HT). Zásadním rozdílem je integrovaná grafika, schopná 2D i 3D akcelerace. Největší předností je ale již zmíněná hardwarová akcelerace videa, a to do kategorie Blu-Ray včetně (Full-HD, 1080p a další nálepky - ovšem jen pro externí výstup).

Jak je to s 32 nm?

Procesor je vyráběn 45nm technologií, která již přestává patřit mezi aktuální. Pro dosažení 3 W TDP to však ještě postačí. Nesmíme také zapomínat na tik-tak strategii, pomocí které se snadněji identifikují vzniklé chyby. V jednu chvíli se mění buď výrobní technologie, nebo mikroarchitektura. Intel nyní změnil samotný čip procesoru, následovat bude změna výrobní technologie. Sám výrobce tuto domněnku potvrzuje. Po této platformě Oak Trail bude následovat Cedar Trail s 32nm Atomem, a to ještě v tomto roce. Při zachování tik-tak myšlenky tedy bude příští Atom stejný, jen bude mít menší čip, vyšší frekvenci nebo nižší spotřebu.

Zdroj: Intel

Váš hlas: Žádné Průměr: 10 (4 hlasy)