Zkušenosti s hostingem Savana: VPS i pro méně zdatné

Obory článku
internet, hosting

Na FLOPSu budeme rozebírat i webhostingové služby. A začneme rovnou docela netypickou záležitostí. Savana nabízí VPS s vyhrazeným výkonem, ale svým rozhraním dává možnost VPS ovládat i méně zkušeným administrátorům. 

Jde o službu vhodnou pro ty, kteří chtějí vlastní virtuální server, ale bez nutnosti instalace a pokročilé konfigurace operačního systému, přičemž managed server je mimo jejich finanční možnosti.

Dále můžeme služby Savany charakterizovat asi takto: neomezeně domén, neomezeně databází, neomezeně mailboxů, neomezený přenos dat. Na druhé straně: dle tarifu omezení počtu souborů, celkovou velikost prostoru pro data, databáze a e-maily. Dedikovaný výkon procesoru a objem RAM se také liší dle tarifu. Prostor pro data je sice na první pohled u všech tarifů velký, ale limity pro počet souborů, velikost databáze nebo mailové schránky příliš příjemné nejsou. Srovnání tarifů najdete na webu společnosti (rozklikněte si Pokročilé zobrazení).

Naše zkušenost se váže na tarif Savana 2000. Ten poskytuje 1 × 700 MHz CPU výkonu (aktuálně dokonce navýšeno na 800 MHz) , 768 MB RAM, 50 GB (30 GB pro web, 200 MB pro databáze) prostoru pro data a stojí 240 korun bez DPH na měsíc.

Update (13.4.2011): výkonové parametry se čas od času mění, aktuálně byl například tarifu 2000 přiřazen procesorový výkon o 1200 MHz. To samozřejmě posouvá hodnocení ještě více směrem do plusu. 

Výhody a nevýhody skoroVPS

Výhodou řešení Savany je možnost individuální konfigurace serveru. Zároveň vás nikdy neovlivní účty jiných zákazníků, a tudíž si můžete být jisti, že vám váš výkon nikdo nesebere (což je u hostingu jinak běžné). Ovládat hosting Savany zvládne každý uživatel běžných hostingů, byť ve vlastním ovládacím rozhraní Savany občas narazí na širší a detailnější nabídku funkcí.

Současně ale nejde o takový VPS, na jaký jsme zvyklí u jiných hosterů. Nenainstalujete si na něj vlastní systém a nemůžete si jej spravovat do nejmenších detailů. To může být pro někoho nevýhoda, ale pro mnohé jiné je to velká výhoda. Přenesení zodpovědnosti a náročnosti správy webového serveru na dodavatele ušetří spoustu času a nervů, které lze věnovat vývoji aplikací. Logicky se ale může stát, že některé parametry sami neovlivníte (například moduly Apache, některá jeho nastavení přes .htaccess atd.).

 

VPS běží na Linuxu a jeho virtualizačním řešení OpenVMZ. Možnosti konfigurace jsou přiměřené, k dispozici je například balíček PHP 5.2 i 5.3, což se hodí (některé CMS systémy totiž mají problém s novějším PHP 5.3). Nakonfigurovat si lze safe-mod, open basedir a mnohé další, jak napoví přiložené screenshoty z administrace.

Hosting v základu nenabízí IPv4 adresu, tu je nutné si přikoupit (+50 Kč měsíčně). Se základní IPv6 adresou narazíte na problém, že když sami nemáte IPv6 adresu, nepochodíte se zabezpečeným FTP připojením. To je poměrně značný nedostatek. Nicméně k serveru se lze připojit i přes SSH včetně například WinSCP pro přenos souborů.

Výkonu dost i málo

Vyhrazený výkon je prima věc, pokud s ním umíte pracovat. Na obyčejném sdíleném hostingu si běžně přisvojíte značný výkon procesoru, když je zrovna volný (nebo když je vaše aplikace agresivnější či jinak špatně napsaná). Naopak, pokud je server zatížený, je tragická odezva i vašeho webu, i když přetížení nezpůsobujete. V některých případech tedy neposkytuje Savana lepší celkový výkon, než sdílený hosting.

Typicky je to problém neoptimalizovaných CMS systémů, které jsou velmi výpočetně náročně. A když takový systém vezmete a dáte na Savanu, samozřejmě s pár set megahertzy procesoru budete značně omezeni. Minimem je zde právě tarif 2000. Obecně tarify Savany poskytují poměrně hodně RAM, ale spíše méně procesorového výkonu.

I CMS se dá optimalizovat tak, aby běžel na Savaně bez potíží a svižně. Jen to chce aspoň trochu zkušené uživatele. Mezi podporovanými moduly hostingu jsou naštěstí i nějaké akcelerátory PHP. Prakticky jsme vyzkoušeli velmi náročnou aplikaci postavenou na Drupalu s cca 60ti moduly. V základu běžel na Savaně 2000 dost pomalu (pomaleji než na Hostingparku či Wedosu). Po optimalizaci cache Drupalu, optimalizaci tabulek v databázi a zapnutím xCache na serveru lze říci, že jsme dosáhli dobrých výsledků. VPS zvládl i 5000 UIP za den, přičemž 60 současně brouzdajících nepřihlášených návštěvníků nezaznamenalo zásadní prodlevy. U přihlášených uživatelů byla odezva v tu chvíli pomalejší, ale stále snesitelná. 

Odhlédneme-li ale od opensource CMS a podobných systémů, které právě neoplývají efektivitou a optimalizací, umístíte na Savanu mnoho a mnoho vlastních aplikací, které nejsou extrémně náročné a jsou optimalizované.

Podpora

Support je u hostingu velmi důležitý. Nízká cena služeb se sice projevuje na tom, že podpora funguje jen v běžnou pracovní dobu, ale jinak jde o ochotné a schopné pomocníky. Podpora je k dispozici na telefonu, e-mailu a chatu. Trochu smutná je smlouva, kterou s hosterem uzavíráte. Na SLA víceméně zapomeňte. Ale je to poměrně časté chování menších firem, které se snaží zříct maxima odpovědnosti. Abychom ale Savaně nekřivdili, je třeba poznamenat, že při jakémkoli výpadku (kterých je únosné množství) nebo chybě z jejich strany jsou ochotni nabídnout satisfakci.

Kdo bude prahnout po Savaně?

Je dobře, že tu služby Savany jsou. Ale asi nejsou vhodné pro každého. Mnozí raději vezmou běžný (multi)hosting, kam plácnou svou neoptimalizovanou aplikaci a budou spoléhat na to, že uzurpují dost výkonu na ostatních, nebo že hoster zajistí dostatek výkonu. Zkušenější uživatel, který se ale současně nechce starat o vlastní instalaci webového serveru, by mohl být velmi spokojený. Komfort je na Savaně oproti typickému VPS opravdu značný. Patrná je i snaha provozovatele své služby neustále zlepšovat, což není rozhodně vždy zvykem.

 

 

KladyZápory

+ vyhrazený výkon

- vyhrazený výkon

+ dostatek možností nastavení

-nenastavíte všechno

+ VPS, bez starostí

-podpora jen v běžné pracovní hodiny

+ nízké ceny

- některé nepříjemné limity (počet souborů, velikost mailboxu)

+ přehledné administrační rozhraní

 

O vlastní zkušenosti s tímto hostingem se můžete podělit ve Fóru

 


 

Váš hlas: Žádné Průměr: 7 (5 votes)