sdílet

Zkušenosti s hostingem Ignum: Náhrada škody, toť oč tu běží?

Obor: internet, hosting

Ignum je známá společnost orientující se na firemní segment. Tomu odpovídají i velmi vysoké ceny za hosting, jenž nabízí. Přístup k zákazníkům je však specifický. Přitom nikoli tak, jak by si asi mnozí mysleli.

Ignum je též registrátor domén, poskytovatel serverhostingu i housingu. Webhosting jako takový má však také v několika variantách ve své nabídce. Já jsem měl tu možnost vyzkoušet tarif Medium za 360 korun bez DPH měsíčně.

Vysoká cena, slabé parametry

Medium nabízí 3 GB prostoru pro web, 5 GB pro e-maily a 500 MB pro databáze. Každému, kdo alespoň trochu zná hostingový trh, je už nyní jasné, že Ignum buďto nabízí řádově nižší parametry, nebo řádově vyšší cenu, než drtivá většina konkurence. Ignum hosting je drahý a extrémně konzervativní, o tom není pochyb.

Z dalších parametrů zmiňme následující: safe-mod vypnutý, PHP verze 5.2.10, PHP memory limit je 128 MB, MySQL 5.1.34 a MSSQL za příplatek. Jak často nebo jakým způsobem jsou data zálohována nelze z dostupné dokumentace Ignumu vyčíst. 

Samozřejmě existuje segment zákazníků, pro které o nijak závratnou sumu nejde. Firemní klientela, která chce maximálně spolehlivou službu od velkého partnera s bezvadnou podporou, ráda prostředky investuje. Na rozdíl od hostingových programů menších poskytovatelů se Ignum neomezuje jen na PHP, ale zvolit lze i .NET a ASP platformu.

Kam se poděla administrace?

Velmi zarážející je rozhraní pro správu hostingu. Ono totiž v podstatě neexistuje. Zatímco konkurence se snaží nabídnout zákazníkovi maximum funkcí do jeho vlastních rukou, Ignum mu nepovoluje téměř nic. Skoro každou maličkost musíte řešit s technickou podporou. Subjektivně považuji za úplnou tragédii, když musíte např. o změnu hesla FTP účtu nebo databáze žádat podporu. Ale věřím, že někomu to může vyhovovat.

 

V administraci je minimum voleb, se kterými byste mohli manipulovat. Alespoň že cron konfigurovat lze...

Jelikož tedy u hostingu v podstatě nic nenastavíte, funguje alespoň „out of the box“? S nějakými vlastními skripty "na míru" problémy nebudou. S CMS však ano. Například Drupal ve výchozím stavu neběží kvůli direktivám v jeho .htaccess souboru. Cena služby ve mně vzbudila dojem, že bych tedy řešení mohl nechat na podpoře, ať se trochu snaží a ušetří mi drahocenný čas. Proto jsem je požádal o informace, které direktivy nepodporují. Spletl jsem se, podpora mi s tím nepomohla, pouze mi sdělili, že si je mám projít sám a ověřit. Po rozchození Drupalu však tento běžel relativně dobře, obzvláště rychlost práce s FTPS byla špičková a taktéž PHPmyAdmin fungoval spolehlivě (narozdíl např. od dříve testovaného Hostingparku).

Paradoxně nejvíce voleb najdete v záložce Přehled služeb...

Náhrada škody, toť oč tu běží

SLA ujednání by mohlo být to, co Ignum Medium odliší od řádově levnější a řádově funkčně bohatší konkurence. A taky že ano:

Smluvní strana, která poruší svou povinnost plynoucí z této smlouvy nebo z obecně závazných právních předpisů, je povinna nahradit škodu tím způsobenou druhé straně, ledaže prokáže, že porušení povinnosti bylo způsobeno okolnostmi vylučujícími odpovědnost. Nárok na náhradu škody není dotčen zaplacením jakékoliv smluvní pokuty dle této smlouvy.

Z toho nám vyplývá, že pokud budete provozovat na hostingu od Ignumu e-shop, který za den vydělá určitou sumu a Ignum nezajistí hosting tak, jak slíbil, připadne vám náhrada škody na vašem výdělku, kterou způsobil. Sice tu bude tisíc ALE, KDYBY a IKDYŽ, ale u dosud recenzovaných hostingů nic podobného k dispozici nebylo.

Technická podpora, která je jistě další světlou stránkou tohoto hostingu, pracuje nonstop a zastihnout ji lze na telefonu, e-mailu nebo přes den na jabberu. Nad konkurencí vyčnívá i možností využít bezplatné zelené linky.

Koho tedy zaujme?

Nebudu zapírat, že zacílení Ignum hostingu mi není zcela jasné. Špičková podpora a zajištění dostupnosti služeb, SLA ujednání takřka na korporátní úrovni… Ano, to omlouvá vysokou cenu a slabší parametry. Ale pokud máte takovéto požadavky, nemáte zároveň i stejné požadavky na možnosti obsluhy hostingu? Leda byste snad neměli nikoho, kdo by vám hosting spravoval a chtěli byste to nechat v péči technické podpory webhostera. Ignum, zdá se, považuje hosting za spíše okrajovou věc pro nenáročné aplikace a jako jediné vhodné řešení pro zásadnější projekty vidí VPS, dedikovaný či managed server. Ale mohu se plést...

PlusyMínusy
+ dostupnost, podpora, výkon- minimální možnosti konfigurace v administraci
+ SLA- slabší parametry (omezený prostor atp.)
 - vyšší cena
  

O vlastní zkušenosti s tímto hostingem se můžete podělit ve Fóru

Váš hlas: Žádné Průměr: 3.3 (4 hlasy)