Windows SBS 2011 Essentials: pro malé firmy bez ajťáků

Obory článku
software, operační systémy
Zmiňované firmy
Microsoft

V pondělí druhého května na trh vstupuje nová edice firemního serverového operačního systému Windows Small Business Server 2011 Essentials. Komu je tento systém určen, jak zapadá do serverové produktové řady Microsoftu a co umí?

Již sedmá reinkarnace Windows Small Business Serveru označená letopočtem 2011 a přídomkem Standard se k zákazníkům dostala na přelomu roku. V Microsoftu však správně rozeznali, že toto řešení s limitem 75 uživatelů je pro menší firmy příliš robustní, a tak připravili zjednodušenou verzi Windows Small Business Server 2011 Essentials. Jaká je pozice Windows SBS Essentials v produktové řadě serverů Microsoftu pro malé firmy?

Logo Windows Small Business Server 2011 Essentials

Nový systém je určen firmám, které nevyužijí licenci pro více než 25 uživatelů. Licence systému je pouze serverová (nevyužívá licencí klientského přístupu CAL) a ve výchozí podobě tak umožňuje vytvoření až 25 uživatelských účtů a souběžné připojení stejného počtu zařízení. Edice Standard naproti tomu v základní ceně obsahuje serverovou licenci a pět licencí klientských, přičemž případné další je třeba zakoupit samostatně buď na zařízení, nebo na uživatele.

Malé firmy jsou pokryty

Vydáním Windows SBS Essentials Microsoft dokončil svou řadu serverových produktů pro menší firmy. Aktuálně jsou v nabídce systémy:

  • Windows Home Server – Cílen primárně na domácnosti, ale může tvořit vhodné řešení i pro malé kanceláře. Umožňuje práci až deseti uživatelům, ale nenabízí ActiveDirectory. Naopak nabízí funkce zálohování klientských počítačů a vzdáleného přístupu k datům.
  • Windows Small Business Server Essentials – Předkonfigurované řešení pro sdílení souborů a tiskáren, zálohování a vzdálený přístup k datům. Pracovat lze s 25 uživatelskými účty.
  • Windows Small Business Server Standard – Následník předchozí produktové linie SBS. Podporuje až 75 klientských licencí a obsahuje například Microsoft Exchange Server, Sharepoint Foundation či SQL Server Express.
  • Windows Small Business Server Premium Add On – Nástupce edice Premium předchozích verzí SBS. Na rozdíl od předchozích verzí nejde o samostatný systém, ale rozšíření pro SBS 2011 Essentials a Standard. Obsahuje Microsoft SQL Server for Small Business. Vztahují se na něj serverové licence obou nižších edicí a klientské licence edice Standard. Pro přístup k MS SQL Serveru je však potřeba samostatné CAL.
  • Poněkud stranou pak stojí již starší Windows Foundation Server – Základní serverové řešení pro práci maximálně patnácti uživatelů s podporou připojení do ActiveDirectory. Levná varianta pro sdílení dokumentů či tiskáren a vzdálený přístup k datům, přesto řešení významně komplexnější, ne tak zjednodušené jako servery řady Home Server – Small Business Server či jejich příbuzný Storage Server.

Ve výbavě jen to „podstatné“

Uvedený výčet ukazuje, že zatímco edice Standard je funkcemi nabitý systém, který plně uspokojí potřeby leckteré firmy, edice Essentials je výbavou o poznání chudší. Rozdíl je v integrovaných produktech, z nichž v Essentials chybí Microsoft Exchange Server, Sharepoint Foundation či Windows Software Update Services. Tyto integrované produkty jsou přitom pro řadu firem právě důvodem volby Windows Small Business Serveru.

Řídící panel Windows Small Business Server 2011 Essentials
Řídící panel Windows Small Business Server 2011 Essentials

Zatímco jádro využití edice Standard leží v integrovaných produktech, očekávané využití edice Essentials musí být odlišné. Odpovídá výbavě tohoto systému. V malých kancelářích tak využijete zejména centralizované automatické zálohování klientských počítačů (převzaté z Windows Home Serveru), snadno spravovatelné datové úložiště umožňující vzdálený přístup či snadnou integraci cloudových služeb. To vše administrováno prostřednictvím jednoduchého řídícího panelu (Dashboard).

Filozofie Windows Home Serveru se neodráží pouze v automatickém zálohování a správě prostřednictvím řídícího panelu, ale také v připojování počítačů k serveru. Namísto vytváření účtu ActiveDirectory, které známe z dospělejších Windows serverů, stačí na klientském počítači nainstalovat patřičný software (Server Connector). Díky tomu snad může být odlišná i deklarovaná cílová skupina z hlediska znalostí potřebných pro provoz dané edice. Essentials Microsoft cílí na firmy, které disponují minimální znalostí IT, zatímco pro edici Standard je třeba (poněkud eufemistického) „chápání strategického využití technologií“. Pro konfiguraci Microsoft Exchange Serveru je přeci jen potřeba odlišné technické úrovně než pro správu uživatelů či úložišť v jednom záměrně zjednodušeném řídícím panelu.

     Launchpad – Klientská brána k funkcím serveru    
 Launchpad – Klientská brána k funkcím serveru

Srovnejte se starším Windows Server Foundation

Starší Windows Server Foundation cílený na nejmenší firmy s potřebou vlastního serveru stojí po uvedení Windows Small Business Serveru Essentials na druhé koleji. Server Foundation je totiž „pouze“ omezenějším Windows Serverem 2008. SBS Essentials oproti tomu jde zjednodušení aktivně naproti díky integraci již zmíněného řídícího panelu, předkonfiguraci či automatizaci řady úkolů.

Příkladem budiž správa funkcí Windows Server Foundation, která je založena na práci se serverovými rolemi, nebo integrace cloudových služeb, kterou je třeba provést manuálně, zatímco v SBS Essentials je většina postupů automatizovaná, integrovaná do řídícího panelu a využívá jednoduché průvodce. Naproti tomu ale ve Foundation najdeme například plnohodnotnou podporu Active Directory, zatímco Essentials umí standardně fungovat pouze jako doménový řadič. Těžko soudit, zda právě tato vlastnost je ke škodě, neboť tento systém si firma, která již nějakým doménovým řadičem disponuje, pravděpodobně nepořídí.

Ještě nehodnoceno