Zkušenosti s hostingem Wedos: Neprověřený, ale rychlý

Obory článku
internet, hosting
Zmiňované firmy
Wedos

Služby datacentra Wedos jsou jedněmi z posledních, které se na hostingovém trhu objevily. I když agresivní zaváděcí ceny již skončily, zůstávají vzhledem k parametrům stále jedněmi z nejvýhodnějších. Ale jaké jsou jejich služby v praxi? 

Okolo nového hráče na trhu vždy vznikají určité emoce. Například nikdo neví, jak kvalitní vlastně bude a je i velké riziko hostovat u nezaběhnutého poskytovatele služeb. Je totiž téměř nemožné, že by z počátku nevznikaly žádné chyby. Ty vyhladí vždy teprve čas.

Bez porodních bolestí to nešlo

A chyby se nevyhnuly ani Wedosu, byť za ním stojí lidé, kteří kdysi provozovali známý P.E.S. Consulting. Například došlo k výpadkům konektivity, která nebyla jištěna záložní, nebo diesel agregát byl osazen až nějakou dobu po spuštění poskytování služeb aj. Nicméně pro nekritické scénáře šlo o snesitelné záležitosti.

Když už byla řeč o emocích, tak se k nim ještě vrátíme. Wedos nasadil velmi agresivní cenovou politiku (mimo jiné i nejlevnější české domény na trhu). Neomezený hosting nabídl za akční cenu 15 korun bez DPH měsíčně. V diskusích se následně objevovala kritika (dost možná od konkurence), která nebyla vždy podložená. My jsme ale Wedos vyzkoušeli sami, takže víme, jak se věci mají…

Zaváděcí ceny již neplatí, takže běžný neomezený(!) hosting stojí 25 korun bez DPH měsíčně. To je stále extrémně konkurenční. Zvláště, když máte k dispozici neomezené množství prostoru (viz pravidla), přenosu dat, subdomén, databází, mailboxů… a k tomu PHP 5.3 a MySQL 5.1.

Zatím úplný Shinkansen

Samozřejmě na nějaké definitivní hodnocení je ještě docela brzy, ale po strávení prvotních porodních bolestí funguje Wedos hosting dobře. Dokonce, pokud jde o výkon, je to subjektivně nejrychlejší hosting, který jsme zatím zkoušeli (Hostingpark, Savana 2000, Ignum Medium, Banan). Nicméně to může být způsobeno tím, že HW zatím není zcela využit a teprve se plní zákazníky.

Ve vývoji teprve jsou i některé funkce. Například cron byl zaveden teprve nedávno. Ale jinak již nic zásadního nepostrádáme. Hosting není nijak netypický, takže na něm s drobnými úpravami souboru .htaccess běží i CMS Drupal (je třeba zrušit volbu Options +FollowSymLinks v rootovském htaccess a potom ještě OPTIONS v htaccess ve složce FILES). Ten ale občas naráží na to, že Wedos nasadil novější PHP 5.3, se kterým sporadicky některé systémy, včetně Drupalu, lehce zlobí. Jiná konfigurace serveru k dispozici ale není. PHP memory limit je 128 MB, safe-mod je vypnutý, mod-rewrite samozřejmě podporován… Pro databáze je k dispozici 1 GB prostoru. Zde jsou parametry PHP a MySQL.

 

 

Administrace hostingu a nastavení pošty

Podpora a SLA – nízká cena, nízké ručení?

Podpora je dostupná pouze mailem nebo chatem, nicméně reaguje rychle a k dispozici je téměř pořád 7-23 hodin ve všední dny a 12-20 hodin o víkendech. Data jsou zálohována jednou týdně, což je dle našeho vkusu dlouhá doba. 

Provozovatel se chlubí dostupností 99,99 %. K dispozici je i SLA ujednání: Jestliže je služba nedostupná z důvodu poruchy více než 5 hodin v kalendářním měsíci, náleží Zákazníkovi kompenzace ve formě slevy 1% za každou další započatou hodinu nedostupnosti, nejvýše však částka odpovídající měsíčnímu (v případě měsíčního předplatného) nebo ročnímu (v případě ročního předplatného) poplatku za provoz služby. 

 

Nastavení cronu a nástroj pro obnovení práv souborů (mimochodem, dobrý nápad!)

Multihosting – levně, ale e-maily moc nemalují

Pokud se vám nabídka líbí, ale chcete hostovat více webů na vlastních doménách 2. řádu, můžete připlatit za multihosting. Konkrétně 55 korun měsíčně. Vadou na kráse ale jsou e-maily. Nelze pro každou doménu vytvořit samostatné e-mailové schránky. Bude se jednat jen o aliasy hlavní domény.

Alternativou je přesměrování e-mailů: u každé domény si můžete nastavit doménový koš, všechny e-maily na tuto doménu budou přesměrovány na zadanou e-mailovou adresu. Tím můžete vyřešit oddělení e-mailových schránek pro různé domény, ale jen pro doménu celkově (už nelze specifikovat jednotlivé schránky u jednotlivých domén). Řešením může být snad i využití mailových služeb pro vlastní domény, které poskytuje Microsoft a Google. 

Stejně jako jsou u multihostingu neobvyklé zádrhely s e-maily, tak je v pozitivním slova smyslu neobvyklé nasazení kvalitního mailserveru. Tím není žádná běžná opensource linuxová záležitost, ale produkt české společnosti IceWarp.

Štika v potoce

Wedos máchnul ocasem, vystrašil konkurenci a potěšil zákazníky. Potěšil je nízkými cenami, které by časem mohly pomoci lepším cenám na celém hostingovém trhu. Zpočátku sice utrpěl několik šrámů způsobených vlastními potížemi, ale kdyby se tak nestalo, hodně bychom se divili. Nyní začíná být hosting již zaběhnutý a jeví se stabilním. Poměr parametrů a ceny je takřka bezkonkurenční.

 

PlusyMínusy
+ výborný výkon- nová služba, která není dost vyladěná pro kritické projekty
+ maximum prostoru pro data - nedořešené e-maily u multihostingu
+ slušný prostor pro databáze- týdenní zálohování
+ nízká cena 

O vlastní zkušenosti s tímto hostingem se můžete podělit ve Fóru

 

Váš hlas: Žádné Průměr: 7 (6 votes)