Zkušenosti s Hostingparkem: Super funkce, slabší výkon

Obory článku
internet, hosting
Zmiňované firmy
VSHosting

Hostingpark je projekt společnosti VShosting, která jej pod tuto značku posunula teprve nedávno. My ale máme s multi hostingem této firmy mnohaleté zkušenosti. A to jak pozitivní, tak i negativní. Bude to vzhledem ke konkurenci na doporučení?

Jednu doménu na Hostingparku zahostujete za 29 korun bez daně měsíčně a získáte 5 GB prostoru pro data a maily. O prostoru pro databáze se informace nezmiňují, pouze je řečeno, že jich může být neomezeně. Přenos dat je také neomezený. K dispozici jsou technologie PHP 5.2, MySQL 5, PostgreSQL a jiné. Správa je řešena v systému PLESK od Parallels.

V našem testu se zaměříme na vyšší tarif multihostingu Extra. Ten poskytuje stejné technologie, ale až pro 20 nezávislých domén na prostoru 10 GB. Cena je 299 korun měsíčně.

Plesk, plesk a je to

Doménou Hostingparku je systém pro jeho správu, PLESK. Ten umí spravovat hostingy opravdu přehledně. I když je nám známo, že mnozí jej rádi nemají. Nám přešel do krve a správa DNS, cronu, uživatelů, FTP účtů, subdomén, mailboxů a dalších věcí je hračkou.

 

Přehled domén a správa konkrétní domény

S místem nutno šetřit

5 GB na jednu doménu je dostatečný prostor. Ale 10 GB na 20 domén je už zatraceně málo. Musíte totiž počítat i s maily, které jak známo ukusují z disků stále více a více. Jediným řešením zde asi bude využití mailových serverů Microsoftu (Live Domains) nebo Googlu, případně ještě něčeho více profi (Exchange hosting či Lotus Domino hosting).

Zavedený, velmi zavedený…

VShosting, potažmo Hostingpark, je známou a poměrně dlouhou dobu působící firmou. Ostatně i my s nimi máme už asi 4letou zkušenost. Služby jsou zde stabilní, dostupné, ale současně občas i dost vytížené. Weby občas jeví známky nižšího výkonu, pomalejší je práce s (S)FTP, u PHPmyAdmina by jeden zešedivěl.

Samozřejmě mluvíme o nasazení CMS, ale kolik lidí dnes dává na hosting něco jiného? Nadto na výkon skoro nemá vliv, zda jde o web s 50MB databází, nebo s 10MB. V obou případech to není vždy úplně ideální. Ale kromě výkonu nemá služba s CMS sebemenší potíže. PHP memory limit je 128 MB, mod-rewrite funguje, .htaccess taktéž. Sám provozovatel ostatně inzeruje: Fandíme open source, proto jsou všechny naše webhostingové programy open source friendly.

 

Nastavení mailboxů a základní volby hostingu vázaného na doménu

Nejlepší je, když podporu nepotřebujete

Oproti již dříve recenzovanému Wedosu a Savaně vyčnívá Hostingpark uživatelskou podporou. Ta funguje nonstop na mailu (telefon je vyhrazen pro jiné služby, než webhosting). Co je ale na podpoře obecně nejlepší? Když ji nepotřebujete, když s ní nemusíte nic řešit. A tak je tomu u Hostingparku, maximum věcí zvládnete sami v Plesku. Jedinou událostí, kdy jsme podporu občas kontaktovali, bylo při přesunu „domény“ na server s vypnutým safe-mod. Kdyby tento úkon fungoval v PLESKu (jako, že sekce tam na to je), byli bychom v tomto ohledu maximálně spokojeni. Zálohy fungují na denní bázi (vyzkoušeno při záchraně databáze). 

Pokud jde o SLA, tak to najdeme. Ale skoro již tradičně, je upraveno tak, aby provozovatel nepřišel nikdy k úhoně. Celková náhrada škody je omezena na výší 100,- Kč. Zato pokud poruší smlouvu objednatel, může zaplatit mnohem více, než 100 korun…

Ano i ne

Hostingpark má vynikající ovládací rozhraní, ve kterém si skoro vystačíte bez jakékoli podpory. A to je skvělé. A pokud už podporu potřebuje, tak ta funguje nonstop. Funkčně se nám hosting také líbí, open source systémy tam jsou vítány. Trochu nám vadí šetření s prostorem pro data a také občasná dýchavičnost serverů. Ale to se může lišit i podle serveru, na který vás umístí a s kým jej budete sdílet. Pokud by nebylo těchto dvou výtek, Hostingpark bychom mohli zcela doporučit. Takhle je to jen pro méně náročné nebo dobře optimalizované aplikace, což je vzhledem k jinak velmi dobrým parametrům a službám škoda.

 

PlusyMínusy
+ skvělé administrační rozhraní- pro multihosting občas málo prostoru pro data
+ dobrá podpora open source a CMS- občas znatelný nedostatek výkonu
+ cenově výhodný multihosting- telefonická podpora není k dispozici
+ nonstop podpora 

O vlastní zkušenosti s tímto hostingem se můžete podělit ve Fóru

Váš hlas: Žádné Průměr: 4.5 (2 hlasy)