Zkušenosti s VPS Wedos: Zahraničí už není levnější

Obory článku
internet, hosting
Zmiňované firmy
Wedos

Chcete maximální kontrolu nad webovým serverem, ale nechcete spravovat vlastní fyzický server? Pokud si troufnete na instalaci a konfiguraci patřičných služeb, současně vám již nestačí multihosting, a managed či vlastní server jsou pro vás drahé, je VPS správnou volbou. Ten od Wedosu může být ideální. A nejen do začátku.

Již jsem zde přinesl svoje zkušenosti s webhostingem Wedosu. Pro uvedení do souvislostí doporučuji nahlédnout právě do onoho článku. VPS je samozřejmě služba velmi odlišná. Docela odlišný je ale i přístup poskytovatele. Mám tim na mysli přístup k cenovému modelu. Ten směle konkuruje i multihostingům. Tím nechci naznačovat, že jde o služby pro stejný typ zákazníků. Ale spíše jde o to, že z uživatelů multihostingových programů se mohou rekrutovat zájemci o VPS. A když přitom nemusí platit více, je to pro ně o to příjemnější.

Modulární výkonový a cenový systém

Virtuální servery nabízí Wedos od 100 korun bez daně. Tarify, respektive výkon, dělí pomocí modulů. Právě jeden tento modul stojí 100 korun měsíčně. Modul potom obsahuje přístup k jednomu sdílenému procesorovému vláknu, 512 MB RAM a 15 GB úložného prostoru. Více viz tabulka.

modulůHDDgarantovaná RAMCPU vláknabez DPHs DPH
115 GB512 MB1100 Kč120 Kč
230 GB1 GB1200 Kč240 Kč
460 GB2 GB2400 Kč480 Kč
690 GB3 GB2600 Kč720 Kč
8120 GB4 GB3800 Kč960 Kč

Ceny za měsíc při roční platbě. V případě měsíčních plateb +10 %

Sám poskytovatel zde označuje procesorové vlákno jako procesor, případně virtuální procesor. To není ale přesné. Jelikož jsou využity procesory Intel Xeon s hyper threadingem, nerovná se jedno vlákno fyzickému jádru procesoru. Výkon procesoru je potom samozřejmě sdílen při agregaci 1:2 až 1:4. VPS běží na serverech Fujitsu se dvěma čtyřjádrovými Xeony na 2,13 GHz. Virtualizaci zajišťuje Kernel-based Virtual Machine.

Paměť RAM je vyhrazená pouze vám. Moduly lze samozřejmě v případě požadavků na vyšší výkon přikupovat. Horší je to se snižováním počtu modulů, to Wedos nenabízí. Přenosy dat nejsou limitovány. Do serveru vede 1GB síť a VPS má přidělenu 100Mb virtuální síťovou kartu. 

Jako byste seděli u fyzického serveru

Po zřízení VPS dostanete potřebné technické údaje pro nastavení sítě a přístup k serveru pomocí KVM, tedy jako byste seděli u fyzického stroje. Přes administrační rozhraní si vložíte do „mechaniky“ obraz instalačního média a systém si můžete sami nainstalovat. Stejně tak lze zvolit systém již při objednávce a bude v základu předinstalován. Výběr instalačních obrazů je dostatečný.

Vypnutí, zapnutí, restart serveru, vložení "média"... 

 

V nabídce je i CentOS LAMP s předinstalovaným Apache, PHP, MySQL a administračním rozhraním Webmin. Ten uvítají zejména méně zkušení linuxoví administrátoři, protože jim usnadní práci a správu. Podobně předpřipravené obrazy systémů jsou u VPS a cloudových hostingů ve světě běžné a vpravdě širšího výběru, než u Wedosu. Ten se ani nechystá tímto směrem svou nabídku rozšiřovat a zřejmě cílí více na zkušené, než začínající zákazníky. Každopádně balíček CentoOS LAMP u Wedosu oceňujeme.

Že již příliš nesedl mně osobně, je věc jiná. Ale nebylo nic snazšího, než reinstalovat systém od nuly jinou distribucí, se kterou jsem již byl spokojen. Aktuálně využívám VPS se 4 moduly, tedy 2 virtuální procesory, 2 GB RAM a 60 GB HDD. Pro případné zájemce je k dispozici i pronájem licence Windows Server za +50 korun na modul.

Moje zkušenost je skoro 3měsíční a k fungování a výkonu nemám výtek. Přes KVM nejen, že systém můžete nainstalovat nebo pracovat se zálohami na diskové úrovni, ale můžete například i sledovat chybová hlášení na konzoly, která přes SSH terminál nevidíte. Jak si systém následně sami uzpůsobíte, je plně ve vaší moci. Ovládací panel v administraci vašeho účtu vám kromě možnosti vložení obrazu instalačního média dovolí server restartovat, vypnout či zapnout. Nějaké statistiky v panelu dostupné nejsou, musíte si je případně provozovat na svém systému sami. Celkově je tedy administrace spíše základní a například na Linode Manager zdaleka nedosahuje. 

Pár nedostatků se najde, ale…

Zákaznická podpora zatím není 24/7, ale 16/5 + 8/2. K dispozici je pouze na chatu a mailem, případně ještě v diskusním fóru.

Data VPS jsou uložena na diskovém poli RAID6, takže jsou chráněna proti výpadku. Ale RAID neznamená zálohování. To je specifikováno jako týdenní, což je pro mnoho z nás velmi špatné. Týden stará záloha je špatná záloha. Nezbývá tedy, než zálohování řešit svými vlastními silami, nebo doufat, že Wedos nabídne nějaké další příplatkové možnosti (údajně jsou v plánu). Fyzické servery jsou potom zapojeny v clusteru, takže i zde je k dispozici redundance. Drobnou výtku můžeme mít také k tomu, že ať si koupíme modulů, kolik chceme, dostaneme jen jednu IPV4 adresu. Další jsou za 100 korun/kus.

Převažuje spokojenost

Ale ať už to jsou IP adresy, zálohování nebo podpora, která není nonstop a na telefonu, vše to musíme přirovnat k ceně. A ta je výrazně lepší, než tuzemské nabídky. A je dokonce lepší, než zahraniční obdobné služby. Takže vzhledem k ceně, výkonu, dostatku potřebných funkcí a celkové osobní několikaměsíční spokojenosti musím VPS servery Wedosu určitě doporučit.

 

PlusyMínusy
+ výborné ceny- horší možnosti záloh (zatím)
+ slušný výkon- podpora není na telefonu
+ dostatečné základní funkce a KVM- mírně spartánské rozhraní pro správu

O vlastní zkušenosti s touto službou se můžete podělit ve Fóru

Váš hlas: Žádné Průměr: 6.8 (6 votes)